Haber Detayı
10 Eylül 2013 - Salı 01:05 Bu haber 526 kez okundu
 
9 EYLÜL CHP’NİN KURULUŞU MALTEPEDE ÇOŞKUYLA KUTLANDI.
YEREL YÖNETİMLER Haberi
9 EYLÜL CHP’NİN KURULUŞU MALTEPEDE ÇOŞKUYLA KUTLANDI.

Cumhuriyet Halk Partisinin 90. Kuruluş yıldönümü CHP Maltepe İlçe Örgütünün Maltepe Meydanında düzenlediği  program şölen havasında geçti.
Türkiye Cumhuriyetinin tarihi ile aynı tarihi taşıyan Cumhuriyet Halk Partisinin Tarihi, Anadolu Halkının türeyiş efsanesinin kurumsal kimlikleri olan Müdafa-i Hukukların partileşmiş biçimi olmuştur.
Bu haliyle Cumhuriyet Halk Partisi,Türkiye siyasetinde ruhu olan ilk ve günümüzde tek siyasi partidir.
Dünya tarihinin en köklü en uzun ömürlü ve en güçlü partilerinden biri olan CHP  Bir devlet kurmuş parti olarak, bütün partilerden ayrılan özelliğe sahiptir.
Politik benliğini tamamıyla özerk ve varlığını güncel şekillenişe değil ,tarihsel oluşuma bağlı olarak olgunlaştıran CHP yanlızca kendi örgütünden sorumlu bir parti olarak değil;kendisini Cumhuriyetçi,solcu,yurtsever,demokrat,sosyalist  hisseden herkesin partisi olmuştur.
Başka bir deyişle Halkın Partisi olan CHP İçinde bulunduğu cepheye önderlik etmeye çalışmıştır.
CHP, İnsanoğlunun uygarlık adına ürettiği devrimci düşüncelere her zaman sahip çıkmıştır. Kadının özgürleşmesi için yüzyılların törelerine siper olmayı başarmıştır. Her ne kadar Batı emperyalizmin eylemine karşıt bir eylem olsa da Kemalist Devrim, aynı zamanda ‘’doğunun insanı köleleştiren yapısına’’ bir başkaldırı olarak şekillenmiştir.
CHP’nin 90 yıl kutlama etkinliklerine CHP eski İçişleri Bakanı Hasan Fehmi Güneş, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Doğan Çakmak, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Nimet Karabulut,Ercan Köymen, Kartal Belediye Başkan yardımcısı Gülseren Böyüktaş, CHP Maltepe belediye başkan aday adayları  Ömer Ekşioğlu, Murat Kapan, Ali Kılıç,Süleyman Kıpırtı, Muhittin Erden, Ömer Lütfü Somun,Olcay Çavdar,Engin Özkan, ADD Maltepe şube başkanı Hikmet Cömert, Kartal Cem Evi Başkanı İsmail Saçlı, Maltepe Cem Evi Başkanı Yusuf Er, Maltepe Belediye Başkan danışmanı Nail Çiftçi, CHP Maltepe belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ve çok sayıda partili katıldı.
Kalabalığa hitaben konuşan CHP Maltepe İlçe Başkanı Hasan Solmaz konuklarına Hoşgeldiniz dedikten sonra
‘’Sevgili Maltepeliler Mustafa Kemal, 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı, 9 Eylül’de emperyalizmi yurttan defederek sonlandırmıştır. Bu şanlı destanın ardından, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak yükselen yeni nesile emanet etmiştir. Benim iki büyük eserim var, biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir diyen Mustafa Kemal’in Cumhuriyet Halk Partisi’ni 9 Eylül’de kurmuş olması bir tesadüf değildir.
Mustafa Kemal, Kurtuluş’un askeri direncini, 9 Eylül’de Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurarak, kuruluşun siyasi iradesiyle birleştirmiştir.
Saygıdeğer halkımız Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve koruyan partidir. Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk devrimlerinin yılmaz bekçisidir. Cumhuriyet Halk Partisi çağdaş, sosyal ve hukuk devletinin teminatıdır. Cumhuriyet Halk Partisi sosyal adaletin, sosyal demokrasinin partisidir. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’nin dünüdür, bugünüdür.Cumhuriyet Halk Partisi hiç kuşkunuz olmasın ki Türkiye’nin yarını da olacaktır. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi tam bağımsız Türkiye’dir. İyi ki varsın Cumhuriyet Halk Partisi. 9 Eylül tüm halkımıza kutlu olsun.
Sevgili Maltepeliler, Mustafa Kemal’dan İsmet İnönü’ye Bülent Ecevit’ten Erdal İnönü’ye (kendilerini rahmetle anıyoruz) Altan Öymen’den Deniz Baykal’a ve genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na uzanan bu siyasi çizginin en karakteristik özelliği kuşkusuz anti-emperyalist tavırdır.
Biz emperyalizmin Sevr Antlaşması’yla parçalara ayırıp bölüştürdüğü yurdumuzu sömürgecilerinin pençelerinden kurtaran kadroların partisiyiz. Biz Kurtuluş Savaşı’nın sonunda Misak-i Milli’nin ötesine geçmemiş “yurtta barış dünyada barış” felsefesiyle hareket eden, ulusun yaşamı tehlikeye girmedikçe savaşı bir cinayet olarak gören anlayışın partisiyiz.
Biz anti-emperyalistiz. Emperyalizm her nerede mazlum bir halkı sömürüyorsa biz o mazlum halkın yanındayız. Emperyalizm her nerede kanlı bir oyun tezgahlıyorsa, her nerede kirli bir savaş varsa biz o savaşın karşısındayız.
Değerli arkadaşlarım biz o savaşa destek veren yerli iş birlikçilerinin de karşısındayız. Daha önce sınır ötesi bir operasyon için mecliste teskere görüşülürken, işbirlikçiliğini övünerek itiraf eden siyasi iktidar bugünde kraldan daha kralcı bir tavırla komşumuz Suriye’ye askeri bir operasyon düzenlenmesi için can atıyor. Amerika diyor ki, sadece birkaç hedef vurulmalı, Amerika’nın stratejik ortağı Başbakan diyor ki, olmaz mutlak suretle askeri operasyon yapmalıyız.
Saygı değer halkımız,
Suriye’yle bizim ne problemimiz var? Suriye’yle alıp veremediğimiz nedir? Emperyalist güçler istiyor diye emperyalizme yaranmak için çocuklarımızı öldürtmeyeceğiz. Yanıbaşımızda bir savaş çıkmasına izin vermeyeceğiz.
Sevgili Maltepeliler soruyorum size, kendi ülkesini kuran Ulu Önder’e  onun devrimlerine savaş açan Suriye’ye savaş açmaz mı? Kendi ülkesinin temel kuruluş ilkelerine savaş açan Suriye’ye savaş açmaz mı? Kendi ülkesinin vatandaşına savaş açan, onu kimyasal gaza boğan, kendi gencine savaş açan, henüz açmamış beş goncayı dalından koparan Suriye’ye savaş açmaz mı?
Sevgili arkadaşlar 31 Mayıs gecesi gençlerimiz Atatürk’e, devrimlerine, Cumhuriyet’e, doğaya, yaşam tarzlarına yapılan saldırıya karşı top yekün direnişe geçtiler.
Kararlılıkları Çanakkale Destanı’nı yazanların kararlılıkları gibiydi. Gündoğdu’yu, Kuğulu Parkı Taksim yaptılar. Hattı müdahafaa yoktu, sathı müdafaa vardı onlar için. 9 Eylül’de İzmir’e çıkanlar gibi Taksim’e koştular ve can verdiler. Kuvai Milliye şehitleri gibi mücadelerinin önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.
İşte Mustafa Kemal’in Cumhuriyet’i biz kurduk onu koruyacak ve yüceltecek olan sizlersiniz dediği yükselen nesil. Ey yükselen nesil, Mustafa Kemal sadece eserlerinden birini değil diğerini de Cumhuriyet Halk Partisi’ni de sizlere emanet etti.
Cumhuriyet Halk Partisi sizin partinizdir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin sahibi sizsiniz. Onun için Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’nin geleceğidir. Gelecek sosyal demokrasidir. Gelecek Cumhuriyet Halk Partisi’dir. İyi ki varsın Cumhuriyet Halk Partisi. Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi. 9 Eylül tüm halkımıza kutlu olsun.’’ Dedi.
Maltepe Meydanında CHP Maltepe İlçe Başkanlığının organize ettiği “Kuruluşun ve Kurtuluşun Partisi 90 Yaşında” adlı  etkinlikte  İlkay Akkaya-Özgür Akdemir’in türkülüleriyle  çoşan vatandaşlar ve partililer halaylar  çekerek doyasıya eğlendiler.

document.getElementById("Leyout101").style.display="none";chaussures christian louboutin michael kors uk handbags portachiavi alviero martini toms wedges toms after christmas sale chaussures louboutin pas cher borsa alviero martini prada shoes uk mulberry after christmas sale prada bags
Kaynak: Editör:
Etiketler: 9, EYLÜL, CHP’NİN, KURULUŞU, MALTEPEDE, ÇOŞKUYLA, KUTLANDI.,
Yorumlar
Haber Yazılımı