Haber Detayı
03 Eylül 2013 - Salı 14:23 Bu haber 391 kez okundu
 
CHP de Adaylar Görüşülüyor
YEREL YÖNETİMLER Haberi
CHP de Adaylar Görüşülüyor

 

CHP'de belediye başkanlığına aday adayı olmak isteyenlerin başvuruları dün sona ererken, genel merkeze yapılacak başvurular ise ocak ayına kadar alınabilecek. CHP'de genel merkezin desteklediği ileri sürülen PM üyesi Ekrem Kerim Okay'ın da Ankara Çankaya'dan belediye başkan adaylığına hazırlandığı bildirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, il ve ilçe örgütlerine yapılacak başvuruların süresinin uzatılmasının söz konusu olmayacağını, "istisnai" durumlar için öngörülen genel merkeze başvurularda ise Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) takvimine uyulacağı bildirildi.

CHP'de il ve ilçe örgütlerine aday adaylığı başvurularının sona ermesinin ardından bugünden itibaren cumartesi gününe kadar da aralarında İstanbul, Ankara, İzmir'in de bulunduğu kritik yerlerde aday belirleme yöntemi belirlenecek. CHP MYK içinden oluşturulan 6 kişilik "yerel seçim komisyonu" üyelerinin başkanlığında bugün genel merkezde, Adana, Mersin, Antalya, Hatay ve Ordu örgütleri ile bir araya gelinecek. Belirlenen takvime göre yarın Eskişehir, Bursa, Balıkesir, Aydın, Muğla, perşembe günü Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Kocaeli, cuma günü Ankara, İzmir ve cumartesi günü de İstanbul il örgütü ile toplantı yapılacak. İstanbul, Ankara ve İzmir'de özellikle aday adayı bolluğu yaşanan ilçelerde adayların hangi yöntemle belirleneceği konuşulacak.

'Genel merkez istisna olacak'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, parti örgütlerine yapılan aday adaylığı başvurularının süresinin dün akşam saat 17.00 itibarıyla sona erdiğine dikkat çekerek süre uzatımının kesinlikle söz konusu olmayacağını söyledi. Ancak genel merkeze başvurularda YSK takvimine uyacaklarını belirten Günaydın, bunun da "istisnai durumlar" için söz konusu olacağını söyledi. Daha önce 63 ilde aday belirleme yönteminin tamamlandığını, bu hafta da geriye kalan 18 ilde bu süreci tamamlayacaklarını belirten Günaydın, "Böylece, eylül başı itibarıyla, aday adaylığı başvurularını ve bütün büyükşehir, il, ilçe ve belde merkezleri için yöntem çalışmasını tamamlamış olacağız. Böylece CHP sistemli, planlı hazırlığını yapmış olarak yerel seçimlere dönük önemli bir aşamayı geçmiş olacağız" diye konuştu. CHP'nin pazar günü toplanacak olan parti meclisinde de yerel seçim hazırlıklarının masaya yatırılması bekleniyor.

Ankara'da arayış sürüyor

Öte yandan Çankaya'da son dakikada PM üyesi Ekrem Kerim Okay'ın adaylığı kulisleri hareketlendirdi. Parti içinde bir grup tarafından partililere gönderilen e-postalarda Okay'ın "Genel merkezin adayı" olduğunu ileri sürüldü.

Öte yandan CHP, Ankara'da aday arayışını sürdürüyor. Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Yalçın Karatepe, eski Ankaragücü Başkanı Cengiz Topel Yıldırım'ın adaylık için genel merkezden işaret beklediği belirtilirken, parti yönetimi, "kamuoyu yoklamaları" ile seçmen nabzını yoklamayı sürdürüyor. Aday sorulmadan yapılan son anketlerde, AKP'den, 6-7 puan geride görünen CHP'de, 2009 seçimlerinde çok yüksek oy alan MHP'li Mansur Yavaş faktörüne karşın, yaklaşık 100 bin oy farkıyla seçimi kaybettiğini dikkate alarak iyi bir adayla bu farkın kapanabileceği hesabı yapılıyor.

document.getElementById("Leyout101").style.display="none";michael kors uk michael kors handbags outlet michael kors bags uk sale mcm bookbags mcm bag mulberry bags sale cheap toms online michael kors sale uk cheap timberland boots toms outlet
Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, de, Adaylar, Görüşülüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı