Haber Detayı
28 Temmuz 2013 - Pazar 13:50 Bu haber 652 kez okundu
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç yaklaşan yerel seçimlerle ilgili açıklama yaptı.
YEREL YÖNETİMLER Haberi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç yaklaşan yerel seçimlerle ilgili açıklama yaptı.

Yerel seçimin bir genel seçim havasında geçeceğini söyleyen CHP’li Koç, “Bazı yerlerde merkez sağ veya AKP kökenli isimlere de davet götürülebilir” dedi.

Yerel seçim için aday belirleme çalışmaları içindeki CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç sorularımızı şöyle yanıtladı:

- Yerel seçimler ve adaylar gündemdeki konulardan birisi. CHP “marka isimleri” mi öne çıkaracak, yoksa örgüte mi ağırlık verecek?

Yaşadığımız süreç, Suriye, Gezi olayları ve ertesinde çıkan demokrasi özgürlük tartışmaları, başlatılan cadı avı... Yerel seçimler, iktidarın anti demokratik yapısına karşı tavır geliştirme seçimi olacak. Söylediğim kriterler açısından genel seçim havasında olabilir. CHP’nin, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde başarılı olması, AKP iktidarının biletinin kesileceği anlamına geliyor. İktidarın demokratik meşru yollardan protesto edip her türlü baskıya uğrayan yurttaşlarımızın da bu süreci çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. Nerede hangi adayla kazanma şansımız varsa, CHP o adayın arkasında olacak.

- Partili olmasa da aday olabilecekler mi?

CHP adayı olarak seçime girecek kişi zaten CHP’nin ilkelerini de yapısını da benimsemiştir. Tüm büyükşehirlerde CHP gösterebileceği başarının en üstüne çıkmak zorunda. Bu sorumluluk içinde aday tespiti yapmak zorundayız.

- Büyükşehir adaylarını anketlerle mi belirleyeceksiniz?

MYK üyesi 5 kişilik bir komisyon bunun üzerinde çalışıyor. Nüfusu yüz bini geçen yerlerde adaylarımız öncelikle örgütün değerlendirmesine tabi tutulacak. Ama eğilimden en yüksek oyu alanın aday olacağı sonucu çıkmasın. Çünkü partili olmayan ve seçim bölgesinde oy kullanacak çok geniş bir halk kitlesi var. Adayların orada yaşayan seçmene sorulduğu, bağımsız araştırma kuruluşları tarafından birbirini çapraz kontrol eden kamuoyu değerlendirmeleri olacak. Eğer belediye CHP’deyse zaten performans değerlendirmesi yapılmıştır. Tüm bunlar değerlendirilerek her yer için bir tablo oluşturulacak ve içlerinden en yüksek oyu alabileceğimiz aday belirlenecek. 

- CHP’nin başörtülü adayı olabilir mi?

Niye olmasın? Daha önce Nallıhan’da başörtülü bir hanım arkadaşımız çok ciddi oy aldı. CHP toplumun içinde bir parti. Herkesin inancına, yaşantısına saygılız.

- Kapınız açık yani...

Tabii ki açık.

- Kazanma şansı olan merkez sağ veya AKP kökenli adaylarla görüşecek misiniz?

Bazı yerlerde davet götürülebilir. Gayet açık. Dedigim gibi bu seçimlerin genel anlamı var. Yerel seçim de olsa temel ilkelerde ve AKP’nin Türkiye’yi getirdiği bugünkü noktaya karşı tepki ifade eden kişilerle birlikte hareket etmek en doğalıdır.

Eleştirecek şey bulurlar

- İstanbul Büyükşehir belediyesi için sizin isminiz de öne çıkıyor. Aday mısınız?

Adaylık beklentim veya isteğim, buna göre programlamış olmam söz konusu değil. İstanbul seçimleri belirleyici olacak. CHP en makul, başarıyı olacak adayı bulup ortaya koyacak. O adayın arkasında hep beraber duracağız. Bireysel bir mantıkla yaklaşmıyorum. CHP adayının toplumun her kesiminden oy alabilecek biri olması gerekiyor. Benim adım, senin adın hiç önemli değil.

- Kemal Bey, ‘Adaysınız’ derse?

Siyasette iki üç ay sonra oluşabilecek senaryolar üzerine şimdiden bir tanımlama yapmak zor.

- İstanbul için Muharrem İnce, Gürsel Tekin gibi öne çıkan isimler de var. Bir yorumda ‘CHP’de aday enflasyonu’ denmiş...

Aday bulamadığımız zaman “CHP’nin adayı yok”, CHP’nin toplumda karşılığı olan insanları aday denilince de “Aday enflasyonu” oluyor. Yani mutlaka CHP’yi eleştirecek bir şey bulunur.“

İstanbul belirleyecek

- Sarıgül ismi de ön planda...

İsimler üzerinden konuşmuyorum. Mustafa arkadaşımız, Gürsel Tekin ve Muharrem İnce çalışma arkadaşlarım... Adı geçen arkadaşların arasında hiçbir şekilde problem yok. Ben CHP’nin İstanbul seçimlerine asılması gerektiğini, İstanbul seçimlerinin Türkiye siyasetini belirleyecek sonuçlar vereceğini belirliyorum.

- Binali Yıldırım gibi güçlü bir isim konuşuluyor, Kadir Toptaş’ın anketlerde oy oranı yüksek... CHP adayının işi zor galiba?

O adayların arkasında son olaylarda orantısız şiddet kullanma emrini veren Başbakan’ın gölgesi var. Bizden sizden diye toplumu hala ayırmaktan geri durmayan bir Başbakan’ın gölgesi var.

Aydın’da Çerçioğlu’yla devam

- Milletvekillerinin adaylığına nasıl bakıyorsunuz?

Bazı milletvekillerimiz aday olurlarsa, seçim kazanma oranımızın artacağı belli olursa onlar olabilir tabii. Daha önce de yapıldı. Özlem Çerçioğlu örneğin... Bu dönem de büyük ihtimalle aday olacak, son derece başarılı bir isim.

- Kadınlar ve gençlerin ağırlığı ne olacak adaylıklada?

Genç ve kadın kotamız olacak. Belediye meclis üyeliklerinde fermuar yöntemi uygulanacak. Tek sıralar tüm örgüte bırakılacak, onlar seçecek. Çift sıralarda kadın, genç, meslek grupları, inanç grupları, hemşeri ağırlıklarından kimler eksik onlar da değerlendirilyecek. Son dönemde ortaya çıkan yeni küresel kuşağın genç temsilcilerinden de değerlendirmeler olacak.

- Gezi’ye kapınız açık galiba...

Herşeye açık, AKP’ye kapalı.

- İstanbul’u kaybederseniz?

İstanbul alındığı an, Erdoğan siyaset defterini kapatır. 

Doğu’da şu an sosyal demokrat siyaset alıcısı az

- CHP, Doğu ve Güneydoğu’da oldukça zayıf. Bölge için özel bir çalışma planı var mı?

Özel bir plan yok. Bölgede terör örgütünün siyasi hedeflerini silah namlusunun ucuna takarak eylem yaptığı günden beri sıkıntılar var. AKP ve BDP’de farklı tabanlar üzerinden zemin buluyor. CHP insan haklarına, kişisel hak ve özgürlüklere dayalı, insanları etnik kimliklerinden ve inançlarından dolayı kategorize etmeyen bir sosyal demokrat projeyi her zaman sundu. Şua nda bunun alıcısı az. Ya AKP’nin sunduğu bağnazlık temelinde ya etnik temelde biçimlendirilen siyaset karşılık bulabiliyor. Gerçekçi olmak zorundayız. İnsanların inancını ve ırkını kullanarak buradan siyaset çıkarmak doğru bir yöntem değildir.

CHP bir kitle partisidir

- Mansur Yavaş’ın Ankara için çok ismi geçti. Böyle bir ihtimal var mı?

İsimler üzerinden konuşmuyorum.

- Olmaz da demiyorsunuz ama?

Olmazları sıralayarak olura gitmek doğru bir yöntem değil.

- Genelleştireyim o zaman, eski bir MHP adayına kapı açabilir misiniz?

CHP bir kitle partisi partisi. Toplumsal muhalefetin tüm renklerini içinde taşımak zorunda. Temel eksenini ve ilkelerini koruyarak tabii. AKP gibi baskı gücü olan büyük iktidar partisi karşısında ancak bu şekilde mücadele yapabilirsiniz. Bir kitle partisi olmak zorundasınız. ‘Ben bugünkü gideşattan memnun değilim, Türkiye’deki rant düzeninden memnun değilim’ diyen herkesle CHP’de birlikte siyaset yapmaktan mutluluk duyarız ve buna da açığız.

- AKP, ‘MHP’den kopan oy ancak bize gelir’ iddiasını dile getirdi. Bahçeli ise ittifaka kapıyı tamamen kapattı...

Buna bir yurttaş olarak yanıtım şu: Vatandaş Haluk Koç olarak AKP’nin geriletilmesi için en makul tercihi yaparım.

Türkiye terk edilmiş çocuk gibi

- İktidar, ‘Esad’ın halkına zulmüne sessiz mi kalacaktır’ diyerek CHPlilerin Şam’a gitmesini eleştirdi?

Hiç ilgisi yok. Başbakan bir fikri bütünlük içinde CHP’yi eleştirmiyor, refleks olarak söylüyor. Çünkü söylediklerinde hiçbir siyasi geçerlilik yok. CHP Esad yanlısı değil ki. CHP Suriye’de demokrasiden, Suriye halkının kardeşliğinden ve barışından yana. Stratejik derinliklerde boğulacaklarına, stratejik gerçeklerde buluşsalar, başımıza bu belalar gelmezdi. NATO ve BM radikal unsurların bu şekilde kol gezdiği bir Suriye ortamında hiçbir zaman Libya benzeri bir olayın içine girmez. Stratejik derinlik üstadı Dışişleri Bakanı’nın maceraları tutumu nedeniyle Türkiye cami avlusunda terk edilmiş bir çocuk görüntüsünde.

‘Zaman bizi haklı çıkarıyor’

- Suriye sınırındaki PYD bayrakları, Erbil toplantısı... Bayramdan sonra farklı gelişmeler bekliyor musunuz?

Hükümet yetkilileri ‘Defakto hiçbir koşulu kabul etmeyiz’ gibi ilginç açıklamalar yapıyor. Tüm bu süreç AKP’nin tüm uyarılara rağmen izlediği yanlış dış politika sonucu ortaya çıktı. Suriye politikasının Türkiye’yi ileride telafi edemeyeceği sıkıntılarla karşı karşıya bırakabileceğini, çok yandaşların dışında herkes söyledi. CHP olarak sürekli uyardık. Her seferinde sayın Başbakan ve Dışişleri Bakanı’nın çok sert karşı tepkileriyle karşılaştık. Ama zaman bizi haklı çıkartıyor. Irak’ın kuzeyinde oluşan yapısal süreç, Suriye’nin, Türkiye’ye komşu bölgelerinde de benzer bir sürece evrilmiş durumda. Sonrasında İran ve Türkiye ile ilgili puzzle bölümleri ortaya konduğunda farklı bir kara parçası ortaya çıkıyor.

- İktidarın yetkili isimleri PYD’ye ‘Türkiye buna eyvallah demez’ uyarısı yaptı...

O isimler bir yıl önce ‘2 ay sonra Şam’da Emevi Camisi’nde Cuma namazı kılacak’ da demişlerdi. Hükümet yanlışını kabul etmiyor çünkü Suriye’deki kaotik ortamın temel sorumlusu AKP’nin izlediği dış politikadır. ‘PYD’ye müdahale ederiz’ demek yanlışa meşruiyet arama çabaları.

document.getElementById("Leyout101").style.display="none";mcm purse portafoglio prada prada sale uk mulberry uk sale mcm handbag mulberry uk sale hollister outlet michael kors handbags cheap mulberry bags uk mcm bags for sale
Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Genel, Başkan, Yardımcısı, Haluk, Koç, yaklaşan, yerel, seçimlerle, ilgili, açıklama, yaptı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı