Haber Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 12:22 Bu haber 2250 kez okundu
 
DİSK EMEKLİ-SEN MALTEPE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
DİSK Emekli-Sen Maltepe emeklilerin maaşlarına yapılan zamlar hakkında açıklama yaptı. DİSK Emekli-Sen emeklilerin maaşlarına yapılan zamlar hakkında açıklama yaptı. DİSK Emekli-Sen Maltepe şubesi, saat 12.00´de TUİK Maltepe'de bulunan İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde emekli ücretlerine yapılan zamlar hakkında yaptığı basın açıklamasını DİSK Emekli Sen İlçe başkanı Fevzi Kirlibal yaptı.
GÜNDEM Haberi
DİSK EMEKLİ-SEN MALTEPE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

DİSK EMEKLİ-SEN MALTEPE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

DİSK Emekli-Sen Maltepe emeklilerin maaşlarına yapılan zamlar hakkında açıklama yaptı.

DİSK Emekli-Sen emeklilerin maaşlarına yapılan zamlar hakkında açıklama yaptı. DİSK Emekli-Sen Maltepe şubesi,  saat 12.00´de TUİK Maltepe'de bulunan İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde emekli ücretlerine yapılan zamlar hakkında yaptığı basın açıklamasını DİSK Emekli Sen İlçe başkanı Fevzi Kirlibal yaptı. 

Kirlibal, ”Emekli ücretlerine yapılan zamlara ilişkin basın açıklamamızdır; Bugün TÜİK Temmuz-Aralık enflasyonunu 6,5 olarak açıkladı ve bu oran emeklilerin ücretlerine zam olarak yansıtılacak. Böylece memur ve memur emeklilerine gelen ücret zammı 4, enflasyon farkıyla ise 5,49; SSK ve Bağ Kur emeklilerine ise 6,49  olacak. Tabi inanırsanız! Çok değil, geçtiğimiz haftalarda, asgari ücrete yapılan ve asgari ücretlilerin yaşam hakkına açıkça saldırı olan zammın tartışması sürerken TÜİK bizi yine şaşırtmadı! Ülkede dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 162 lira 70 kuruş ve yoksulluk sınırı 7 bin 444 lira 62 kuruşken asgari ücretlilere yapılan zam ve bugün TÜİK´in açıkladığı enflasyon rakamlılarıyla beraber emeklilere yapılacak zam oranları ortadadır. 

Birileri, işçi sınıfının, kıt kanaat geçinerek patronlara , hükümete boyun eğmesini istemektedir! Söylemiştik ve tekrar ediyoruz: Her kriz ortamında ilk iş patronlara teşvikler ve vergi indirimleri gibi yollarla arka çıkanlar; şimdi de emeklilere  küsur liralık zamları bir müjde olarak sunma gayretindeler.

 Gayret ediyorlar ama çarşı, Pazar alış-verişinde her şey gün yüzün çıkıyor. Temel gereksinim kalemlerinin fiyatları her geçen gün artarken ve alış-veriş sepetlerimiz gittikçe boşalırken patronların cepleri ödemedikleri primlerle, vergilerle ve aldıkları teşviklerle her geçen gün şişiyor! Nasıl patronları kızdırmamak için asgari ücretli işçileri açlık sınırının altında yaşamaya mahkum ediyorlarsa bizlerden de yıllarca verdiğimiz emeğin karşılığını çalmak için her yolu deniyorlar. İşçi sınıfına tam boy saldırıyı sürdürüyorlar; susup köşemize sinmemizi, sınıf mücadelesinden emekli olmamızı bekliyorlar. Yok öyle yağma! Biz farklı iş kollarında, ülke ekonomisine yıllarca hizmet etmiş, emeklilerin değeri her zam döneminde ortaya çıkıyor. 

Sesimizi duymak istemiyorlar. Sesimizi kısmak için sendikalarımızı defalarca kapatıyorlar, biz inatla tekrar kuruyoruz. Tüm bunlar bizi emekli etmek için, üstelik işlerimizden değil; sınıf mücadelesinden! Biz  sınıf mücadelesinden emekli olmayacağımızı tekrar tekrar haykırıyoruz! Haykırmaya devam edeceğiz! Bugün gelinen noktada, hükümetin emeklilere yaptığı zam göstermiştir ki toplu sözleşme sendikal hak talebimiz çok yerinde, haklı ve meşru bir taleptir! İlan ediyoruz; biz hem asgari ücretli işçilere yapılan zulmün hem de bize reva görülen bu insanlık dışı zamların karşısında yılgınlığa kapılmayacağız.

 DİSK Emekli-Sen örgütlenmeye ve işçi sınıfı mücadelesini sürdürmeye devam edecektir! Taleplerimizden bir adım geri atmadan daha güçlü ve örgütlü bir şekilde mücadelemizin bayrağını yükselteceğiz! İnsan onuruna yaraşır bir ücret mücadelemizi kazanacağız; insan onuruna yaraşır bir yaşamı kendi nasırlı ellerimizle öreceğiz. Kurtuluş yok tek başına! Yaşasın DİSK! Yaşasın Emekli- Sen! Yaşasın örgütlü mücadelemiz!”dedi.

 
Kaynak: (K.M.H.M.) - Katılımcı Maltepe Haber Merkezi Editör: TAYFUN KÖSELERDEN
Etiketler: DİSK, EMEKLİ-SEN, MALTEPE, BASIN, AÇIKLAMASI, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı