Haber Detayı
09 Eylül 2013 - Pazartesi 23:42 Bu haber 561 kez okundu
 
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç olimpiyat Açiklaması
YEREL YÖNETİMLER Haberi
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç olimpiyat Açiklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapma hakkını kaybetmesinin ardından sürece ilişkin değerlendirmelerde

Dopingle mücadelede kararlılık mesajı veren Bakan Kılıç, ''Yasaklı maddelerin Türkiye'ye girişini, satışını, erişimini kolaylaştıran herkes bunun bedelini ödeyecek'' dedi.

Bakan Kılıç, şunları söyledi:

''Olimpiyat adaylığımız dün itibarıyla geride kalmıştır ama Türkiye, olimpik harekete olan inancını bugünden itibaren de korumaya, geliştirmeye, güçlendirmeye devam edecektir. Türkiye bir spor ülkesi olacak. Olma yolunda, en ufak bir tereddütünüz olmasın. Stadyum projelerine daha hızla devam edeceğiz. Attığımız her adım bu ülkenin gençleri için atılmaktadır. Harcadığımız her kuruş bu ülkenin genç sporcuları için.

Önümüzdeki aylarda gerekirse yeni yasalar da çıkararak, sadece sporcuyu değil, silsile içerisinde dopinge, yasaklı maddeye bulaşmasına neden olan herkesi cezalandırma yönüne gideceğiz. Yasaklı maddelerin Türkiye'ye girişini, satışını, erişimini kolaylaştıran herkes bunun bedelini ödeyecek. Biz meseleye sadece madalya ve anlık başarı çerçevesinde yaklaşmıyoruz. Bizim için spor her şeyden evvel sağlıklı milyonların yetişmesine yönelik en önemli köprüdür. Doping bir zehirdir. Yasaklı madde kullanımına kesinlikle göz yumulmayacaktır.

'ELBETTE ÜZÜLECEĞİZ'
İstanbul'un finale çıkmasında herkese yürekten teşekkür ediyorum. Birinci turdan ikinci tura Olimpik hareketin 49 oyuyla çıkma İstanbul'un olimpiyat yapabilen bir kent olduğunun teyididir. Üzülmüş olabiliriz, elbette üzüleceğiz. Ama üzülmüş olmamıza rağmen bize destek veren oy veren IOC üyelerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Türkiye spor yolunda, olimpik hareket yolunda canla başla çalışmaya devam edecek.

'DOPİNG DÜNYANIN MESELESİ'

Japon ve İspanyol basını kendi ülkelerine sahip çıktılar. Kazanamamanın pek çok nedeni vardır. Tek bir faktöre bağlamayı doğru bulmuyorum. Doping meselesinin bu kadar önemli bir etken olduğunu düşünmüyorum. Doping dünyanın meselesi. Biz insanın yaradılış kanununa aykırı olduğu için dopingle mücadele ediyoruz.

'YENİ ADAYLIK İÇİN BİR ŞEY SÖYLEMEK ERKEN'

Yeni bir adaylığın gündeme geleceği tarih 2015 yılının ikinci yarısı olacaktır. Yeni bir olimpiyat adaylığı konusunda şimdiden bir şey diyemem.

İstanbul 5. kez aday oldu, son 6 olimpiyatın 5'inde biz aday olarak varız. Ama hiç olimpiyat ev sahibi kenti olamadık. Oysa ki yarı final ve final diyebiliriz oradaki rakiplerimiz daha önce olimpiyatlara ev sahipliği yapan ülkelerin aday kentleriydi. Bu yönüyle bakıldığı farklı bir coğrafya, farklı bir hikaye, farklı bir kültür tercihinin iyi kullanılamadığını söyleyebiliriz.

Bakan Kılıç çok konuşulan tweetleri hakkında ise şunları söyledi:

'BİR ÜLKENİN MİLLİ HEDEFLERİ OLUR'

Bir ülkenin milli hedefleri olur. Oyunuzu hangi partiye atarsanız atın. Bu ülkede yaşayan herkesin tek bir devleti var. Hangi görüşte olursanız olun bazı konularda duygudaş olunabilmesi lazım. Olimpiyat Türkiye'nin partilerüstü bir hedefi. Olimpik hareket bütün renkleri farklılıkları birleştiren bir harekettir.

Acaba aynı duygularda kenetlenememiş olmaktan da alamamış olabilir miyiz? Türkiye'nin imajını bozacak fotoğrafları dünyanın dört bir tarafına servis etme konusundaki birbiriyle yarışmacı tutumundan dolayı alamamış olabilir miyiz? Bundan dolayı herhangi bir kesimi suçlamayı düşünmüyoruz. Bu ülkenin gücüne ve vizyonuna herkes inansın.

'MUTLU OLMALARINI HAZMETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'
Olimpiyat oylaması yapılıncaya kadar, aleyhte yazıp çizenleri, içeriden bir takım fikirler geliştirenleri, sağa sola elektronik posta gönderenleri, 'Türkiye olimpiyat almasın' diye fikir geliştirenleri o güne kadar önemsemedik.

Olimpiyatı alamadığımız gün sevinmelerini, mutlu olmalarını, bu ekibe liderlik yapan biri olarak hazmetmemiz, gözardı etmemiz mümkün değil.

Keşke bu tepkileri siz (medya) koysaydınız. Cumhuriyet ne kadar ortak değerimizse, vatan o kadar ortak değerimiz. Bu ortak değerin heyecanlarını yükseltecek bir takım etkinlikler vardır.''

document.getElementById("Leyout101").style.display="none";hollister online shop deutschland mcm bag chaussures christian louboutin toms wedges gucci boxing day sale mcm bagpack toms black friday mulberry bags sale mcm bagpack boxing day gucci
Kaynak: Editör:
Etiketler: Gençlik, ve, Spor, Bakanı, Suat, Kılıç, olimpiyat, Açiklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı