Haber Detayı
28 Ağustos 2013 - Çarşamba 15:04 Bu haber 335 kez okundu
 
İl Başkanı İfade Verdi
YEREL YÖNETİMLER Haberi
İl Başkanı İfade Verdi

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı 1 Mayıs'ta yaşanan olaylara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 'Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu'na muhalefet etmek suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na ifade verdi.

Avukatlarıyla birlikte adliyeye giren Salıcı, '2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu'na muhalefet etmek suçlamasıyla soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Akıllı'ya ifade verdi. Salıcı'nın adliye çıkışında yaptığı basın açıklamasına CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de katıldı.

Bu yılki 1 Mayıs'ta polisin vahşi bir şiddet kullandığını ve o gün Türkiye'de büyük olaylar yaşandığını belirten Salıcı, "Bugün biz buraya, 1 Mayıs 2013'de Beşiktaş meydanında CHP örgütüyle beraber toplandığımız, anayasal bir hak olan 1 Mayıs'ı kutlamak istediğimiz ve önceden izin almadan, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına uygun bir şekilde toplandığımız için ifadeye çağrıldık. Bu bir gözdağıdır. Hükümet, savcıları, hukuk mekanizmasını, yargıyı, anayasal hakkını kullanan insanlar için gereksiz yere işgal etmektedir, gereksiz yere yormaktadır" dedi. Salıcı, hükümet ve bürokrasi eliyle 1 Mayıs'tan önce barışçıl bir ortam hazırlanması durumunda hiç bir sorun yaşanmayacağını ifade etti.

Salıcı sözlerini şöyle sürdürdü:
"Temel gerekçe çukura düşme gerekçesiydi. O gün orada vatandaşlarımız, protestocular ya da 1 Mayıs'ı kutlamak isteyenler, çukura düşmesinler diye 1 Mayıs'ta Taksim alanı kapatıldı. Bizler Beşiktaş'ta ya da başka yerlerde kutlamak için çaba gösterdik. Oralarda da metroyu, metrobüsü, deniz ulaşımını, boğaz köprülerini kapatarak tüm İstanbullu'lara cehennem hayatı yaşattılar o gün. O gün, 'çukura düşme tehlikesi var' diyenler, bir hafta sonra, haklı bir gerekçeyle, Galatarasay'ın şampiyonluk kutlamasında kimsenin çukura düşmediğini gördüler. Gezi olayları sırasında da yine kimsenin çukura düşmediğini gördüler. Dolayısıyla anlamsız gerekçelerle 1 Mayıs'ı bir gerginlik günü haline getirdiler. Oysa polisin müdahale etmemiş olduğu 1 Mayıs'larda herkesin barış içinde, kardeşlik içinde kutlama yaptığını hep beraber gördük."

document.getElementById("Leyout101").style.display="none";toms outlet gucci boots boxing day sale mulberry sale bags mcm purses michael kors handbags on sale mulberry bags uk michael kors handbags outlet mcm purses cheap toms online gucci boots boxing day sale
Kaynak: Editör:
Etiketler: İl, Başkanı, İfade, Verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı