Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 23:46 Bu haber 2504 kez okundu
 
Kaftancıoğlu hakkında karar verildi: 9 yıl 8 ay hapis!
SİYASET Haberi
Kaftancıoğlu hakkında karar verildi: 9 yıl 8 ay hapis!

Kaftancıoğlu hakkında karar verildi: 9 yıl 8 ay hapis!  

Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından 7 yıl önce yaptığı paylaşımlar yüzünden hapis cezasına mahkum edildi.

Kaftancıoğlu'na toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. Kaftancıoğlu karar onanırsa cezaevine girecek. Kararı değerlendiren Kaftancıoğlu adliye önünde yaptığı açıklamada "Kararlar saray odalarında alınıyor. Bu dava İstanbulu, İstanbul halkına kazandıranları cezalandırma davasıydı. Bu karar İstanbul halkını cezalandırmaktır. Vesayet sistemi bitene kadar susmayacağız" dedi. Öte yandan Kaftancıoğlu'nun bir önceki duruşmada okuğu şiir ceza indirimi uygulanmamasına gerekçe gösterildi.

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlunun 2012-2017 tarihleri arasında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımları nedeniyle hakkında Cumhurbaşkanına hakaret, Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret, Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama, Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek , Terör örgütü propagandası yapmak suçlarını işlediği belirtilerek 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildiği davada karar çıktı.

KARAR ÇIKTI: 5 AYRI SUÇTAN 9 YIL 8 AY 20 GÜN HAPİS

Mahkeme kararında, Canan Kaftancıoğlunun PKK/KCK üst düzey yöneticilerinden Sakine Cansıza ilişkin yaptığı paylaşım nedeniyle ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçundan 1 yıl 6 ay, Recep Tayyip Erdoğana yönelik, ‘Kamu görevlisine alenen hakaret etme suçundan 1 yıl 6 ay 20 gün, ‘Cumhurbaşkanına alenen hakaret etme suçundan 1 yıl 16 ay, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak suçundan 1 yıl 8 ay, ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suçundan ise 2 yıl 8 ay olmak üzere toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

 

OKUDUĞU ŞİİR İNDİRİME YAPILMAMASINA GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Mahkeme, 18 Temmuz tarihinde yapılan duruşma sonrası Kaftancıoğlunun adliye önünde okuduğu şiir ile mahkeme heyetine karşı olumsuz tutum ve davranış içinde olduğu ve ithamlarda bulunduğu ileri sürülerek cezada takdir indirimine gitmediğini kararında belirtti.

CEZADA ERTELEMEYE GİDİLMEDİ

Mahkeme, sanığın duruşmadaki tutum ve davranışları, kişilik özellikleri ile pişmanlık duymaması ve yeniden suç işlemeyeceğine dair mahkemede kanaat oluşmadığı gerekçeleriyle hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve cezanın ertelenmesine yer olmadığına karar verdi.

KAFTANCIOĞLUDAN İLK DEĞERLENDİRME

Karara ilişkin adliye çıkışında konuşan Canan Kaftancıoğlu Kararlar saray odalarında alınıyor. Bu dava İstanbul'u, İstanbul halkına kazandıranları cezalandırma davasıydı. Bu karar İstanbul halkını cezalandırmaktır. Vesayet sistemi bitene kadar susmayacağız dedi.

YİNE NAZIMDAN ŞİİR OKUDU

Kaftancıoğlu adliye önünde yaptığı açıklamada da cezasının artmasına neden olan Nazım Hikmetten bir şiir daha okudu.

İşte Hapiste Yatacak Olana Bazı Öğütler isimli o şiirin okunan bölümü;

 

Dünyadan, memleketinden, insandan
umudum kesik değil diye
İpe çekilmeyip de
Atılırsan içeriye,
Yatarsan on yıl, on beş yıl
Daha da yatacağından başka,
‘Sallansaydım ipin ucunda
Bir bayrak gibi keşke
Demiyeceksin,
Yaşamakta ayak direyeceksin.
Belki bahtiyarlık değildir artık,
Boynunun borcudur fakat,
Düşmana inat
Bir gün fazla yaşamak.

KARAR İSTİNAFA GİDECEK

Kararı değerlendiren CHPnin hukukçu isimlerinden Efkan Bolaç İl başkanımız Candan Kaftancıoğluna 9 yıl 8 ay 26 gün hapis cezası verildi. Bu karar istinafa götürülecek. Eğer cezalar istinafta onanırsa cezaların toplamı 5 yılı geçiyor olmasına rağmen her suçlama için 5 yıl şartına bakılacağından yargıtaya gitmesi mümkün değil. dedi.

 

Kararın ardından CHPliler Çağlayan Adliyesi bahçesinde toplanmaya başladılar.

 

DURUŞMADA NELER YAŞANDI?

NAZIM HİKMET ŞİİRİ DE DAVA DOSYASINA GİRDİ

Mahkeme başkanı, Canan Kaftancıoğlunun 18 Temmuzdaki celse sonrasında adliye önünde basın açıklaması yaparken Nazım Hikmetin bir şiirini okuduğunu ve okuduğu şiiri sosyal medya hesabından paylaştığını belirterek, bu evrakın da dava dosyasına girdiğini söyledi.

İŞTE O ŞİİR

Sen bu kavgada
bir nokta bile değil,
bir küçük, eğri virgül,
bir zavallı vesilesin!..

Ben kızabilir miyim sana?

Sen de bilirsin ki, benim adetim değildir
bir posta tatarına
bir emir kuluna sövmek,
efendisine kızıp
uşağını dövmek!

Duruşmada esas hakkında savunmasını yapan sanık Kaftancıoğlu, Ben Cumhurbaşkanına hakaret etmedim, etmem. Kim ne derse desin Mustafa Kemal Atatürkün oturduğu koltuğa saygısızlık etmek kimsenin hakkı değildir. Hiçbir kamu görevlisine alenen hakaret etmedim. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmedim. Ben Canan Kaftancıoğlu sanık kürsüsü de olsa, gördüğüm aksaklıkları tüm açıklığıyla söylemeye devam edeceğim. İnsanlarımızın hukuka güvenmediği, bu durum sadece benim değil, 80 milyonun problemidir. Bu salonlar da dahil olmak üzere aslında hiç kimse hiçbir yerde özgür değil. Ben gerçekleri söyledim. Değil 17, 27 yıl ile yargılansam bile gerçekleri söylemeye devam edeceğim dedi.

Kaftancıoğlunun avukatı Fikret İlkiz ise, dava dosyasına giren şiirle ilgili olarak, Aklıma duruşmada Nazım ustanın şu sözü geldi diyor. Müvekkilimizin aklına gelen söz kapsamında bu ifadenin dosyaya girmesi hukuka aykırıdır. Bu söylem ifade özgürlüğüdür. Neye istinaden bir kişinin sosyal medya paylaşımları suç dosyasına giriyor. Aklından şiir geçtiği için şiiri dosyaya koyuyorsunuz. Aklından geçeni ceza hukuku çerçevesinde değerlendirip cezalandırmayı amaçlıyorsunuz şeklinde konuştu.

SAVCI CEZALANDIRILMASINI TALEP ETMİŞTİ

18 Temmuz'daki duruşmada esas hakkındaki mütalaasını bildiren savcı, sanık Kaftancıoğlu hakkında Cumhurbaşkanına hakaret, Kamu görevlisine hakaret, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin askeriye veya emniyet teşkilatını aşağılama, Halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik etmek ve Silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçundan zincirleme olarak 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

Kaynak: Editör: TAYFUN KÖSELERDEN
Etiketler: Kaftancıoğlu, hakkında, karar, verildi:, 9, yıl, 8, ay, hapis!, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı