Haber Detayı
10 Eylül 2020 - Perşembe 10:25 Bu haber 3217 kez okundu
 
Karantina ihlali yapanlar yurtlara gönderilecek, masrafları da kendileri ödeyecek
SAĞLIK Haberi
Karantina ihlali yapanlar yurtlara gönderilecek, masrafları da kendileri ödeyecek

Karantina ihlali yapanlar yurtlara gönderilecek, masrafları da kendileri ödeyecek

 

Sivas, Sakarya, Çankırı, Afyonkarahisar, Kayseri ve Düzce'de toplum sağlığını hiçe sayarak karantina kurallarını ihlal edenler KYK yurtlarına gönderilecek, masraflarını da kendileri ödeyecek. Karara büyük destek geldi. Mardin'de ise corona virüsü hastalarına ve temaslılara hasta bilekliği takılmasına karar verildi.

Son günlerde artan corona virüsü vakalarının sebeplerinden biri olarak gösterilen karantina altında olması gereken kişilerin toplum içine çıkmasını engellemek için yetkililer harekete geçti. 6 kentte karantina altında olması gerekirken sokakta, pazarda, lokantada, düğünde ya da seyahat ederken yakalanan kişiler KYK yurtlarına konularak gözetim altında tutulacak, masraflar da tahsil edilecek.

SİVAS

Sivas Valisi Salih Ayhan sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı duyuruda kararı şöyle duyurdu:

* Pozitif olduğu halde evinde bulunmayan ve toplum sağlığını tehdit eden kişiler, KYK yurtlarına alınarak karantina sürelerinin tamamlanması sağlanacaktır.

* Yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşacak olan konaklama, yemek ve benzeri masraflarda kendilerinden tahsil edilecektir.

ÇANKIRI

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Kıymetli Çankırılılar, yarından itibaren karantina kurallarını ihlal ederek evlerini terk eden korona virüs hastaları geri kalan karantina sürelerini valiliğimizce belirlenen öğrenci yurdunda tamamlayacaklardır” uyarısında bulundu.

AFYONKARAHİSAR


İZMİR'DE ESNEK ÇALIŞMA

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, evlerinde karantinaya uymayanları uyararak, “İlimizde, toplum sağlığını hiçe sayarak karantina ihlali yapan vatandaşlarımızı, KYK yurtlarına alarak karantina sürelerinin tamamlanmasını sağlayacağız. Yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşan masrafları da kendilerinden tahsil edeceğiz” diye belirtti.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kentte 14 Eylül'den itibaren esnek çalışma modeline geçileceğini bildirdi. Bu kapsamda kentte sağlık müdürlüğüne bağlı personel, kolluk kuvvetleri, AFAD'a bağlı personel, 112 Acil Çağrı merkezi müdürlüğü emrinde görevli personel ve mülki idari amirleri hariç olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı genelgeleri doğrultusunda hamile (24. hafta ile 32. hafta gebeliği bulunan) yasal süt izni kullananlar ve Sağlık Bakanlığının belirlediği dezavantajlı gruplar idari izinli sayılacak.

DÜZCE

Düzce Valisi Cevdet Atay toplum sağlığını hiçe sayarak karantina ihlali yapanların KYK yurtlarına alınacağını belirterek “Yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşan masrafları da kendilerinden tahsil edeceğiz” açıklamasında bulundu.

KAYSERİ

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın testi pozitif olup karantina kararını ihlal edenler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu hatırlattı. Vali Günaydın idari para cezası da uygulandığını belirterek “Bugünden itibaren bu kişiler yurtlara yerleştirilecek olup ücreti kendilerinden tahsil edilecektir” ifadelerine yer verdi.

MARDİN

Mardin’de ise corona virüsü hastalarına ve temaslılara hasta bilekliği takılması yönünde karar alındı.

Bilekliği çıkaranlara da para cezası verilecek.

TÜRKİYE'DE SON DURUM
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 9 Eylül Çarşamba gününün tablosuna göre, son 24 saatte 55 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu can kaybı 6 bin 837 oldu. Bin 673 yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı da 284 bin 943'e yükseldi.
 
 


AFYONKARAHİSAR


İ

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Karantina, ihlali, yapanlar, yurtlara, gönderilecek,, masrafları, da, kendileri, ödeyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı