Haber Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 21:24 Bu haber 3433 kez okundu
 
KORONAVİRÜS'E KARŞI MALTEPE DAYANIŞMA AĞI KURULDU
YAŞAM Haberi
KORONAVİRÜS'E KARŞI MALTEPE DAYANIŞMA AĞI KURULDU

KORONAVİRÜS'E KARŞI MALTEPE DAYANIŞMA AĞI KURULDU !

 
 Ali Kemal İpek "Maltepe Forumu olarak maskeler yapıp dağıttık "
 
11 Mart 2020 tarihinde ölümlü vaka ile dikkatleri iyiden üzerine çeken Korona Virüsü  ile mücadele konusunda Maltepe  de  Dayanışma Ağı kuruldu.  Maltepe Dayanışma Ağının Maltepe Forumunun bileşenlerinin önerisiyile kurulduğunu söyleyen  Sokak Kültür derneği başkanı Ali Kemal İpek Dayanışma Ağı hakkında gazetemize bilgi verdi ve ""Siperlikler yapıyoruz sağlıkçılara dağıtacağız.Maske  dağıtıyoruz. Hazırladığımız stikırları Maltepenin çeşitli mahallelerinde  belirlenen sokaklara asıyoruz. Maltepe Dayanışma Ağının halen 150 katılımcısı var ve bu sayı her gün artıyor"dedi.
 
MALTEPE DAYANIŞMA AĞI NASIL OLUŞTU?
 
Maltepe Dayanışma Ağının kurulmasına öncülük eden Maltepe Forumu unun bileşenlerinden olan Maltepe Sokak kültür derneği başkanı Ali Kemal Dayanışma Ağının oluşmasına uzanan dayanışmanın öncesini şöyle anlattı:
2012 yılında maltepe sahili dolarken buna tepki olarak Maltepe Yaşam ve Çevre platformunu kurarak mücadele ettik ama sahil dolgusunu engelleyemedik .Bölgemiz ayni zamanda kentsel dönüşüm bölgesi ,Bölgemizde ve bu coğrafyada çevre sorunlarının ,ekolojik sorunlarınınbitmeyeceğini düşünerek örgütlülüğümüzü dağıtmama ve her perşembe günü Sokak Kültür derneğinde toplanmaya devam ettik .Ayrıca bu süreci bilgilenme ve sokağa daha donanımlı olarak çıkma süreci olarak değerlendirmek istedik .Bu nedenle özellikle Başıbüyük mahallesi mücadelesinde kentsel dönüşüm mücadelesi sürecinde aktif olarak hukuki mücadeleyi sürdüren Avukat Ziya Çelik arkadaşımız bilgilendirme toplantısı ile başlayıp ,Boğaziçi ünüversitesinden Gaye YılmazHoca ,Yıldız Teknik ünüversitesinden Beyza Üstün hoca ,Mimar sinan ünüversitesinden Besime Hoca ile paneller yaptık ve bilgilendik .Bu süreçte ilçemizde bulunan mimarlar odası şube başkanı Esin Köymen ve Aysel Durgun arkadaşlarımızla hep birlikte çalıştık ,sokakta ve salonlarda.Süreç böyle devam ederken Gezi başladı ,geziye bu örgütlenme ile gittik.Hergün Gezi parkında yerimizi aldık .Bilindiği gibi Gezide tutunamayınca  parklarda mahalle forumları oluştu .Bizde Maltepe Sahil parkında kışa kadar 50 gün forum yaptık .Yine Beyza Hoca ,Marmara ünüversitesinden Fuat hoca ,Kocaeli ünüversitesinden Gül Köksal Hoca ile forumlar yaptık .Kış gelince Sokak Kültür Derneğinde her perşembe günü  toplantılar devam ettik ,toplantılar Koronaya kadar aralıksız devam etti .Koronalı günlerin sıkıntılı geçeceğini düşünerek Maltepe Dayanışma Ağını Kurduk Watsap grubunda şuan 155 kişi var ,Face sayfamızda 250 kişi var ,sayı hergeçen gün artıyor .
 
 
MALTEPE DAYANIŞMA AĞI NEDEN KURULDU?
 
 
Maltepe Dayanışma Ağı gurubunun kurulmasına öncülük eden bileşenlerden olan Ali Kemal İpek gurubun neden kurulduğunu şöyle anlattı:
“Bu grup Korona Virüs süreci başta olmak üzere ilçemizde dayanışma için bir ağ kurmak üzere kurulmuştur. Virüs sürecinde ihtiyaçlarına, sorularına bir çare veya bilgi arayan komşularımıza hep birlikte yardımcı olmak, çözüm sağlamak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu grubun temel ilkesi, Korona süresince günlük yaşamlarımızı kolaylaştırmak için çıkar gözetmeden birbirimizle dayanışmak; siz de bu ilkelere uyacak arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz.
Unutmayalım ki bu süreçte en önemli şey kendimizi ve birbirimizi korumak...”
 
 
GURUBUN İLKELERİ NELERDİR ?
 
Ali Kemal İpek bu gurubun  İstanbul un Şişli,Beşiktaş,Sarıgazi gibi bir çok ilçesinde  de kurulduğunu belirtti ve gurubun ilkelerini şöyle açıkladı:
Covid 19 salgını, omuz omuza, dayanışmayla atlatabileceğimiz, uzun süreceği belli bir süreç oluşturdu.
Şimdi uzaktan iletişimin daha yoğun kullanıldığı şartlarda bir iletişim diline ihtiyacımız olduğu görülüyor. O nedenle grup kuralları oluşturarak ilerlemek sağlıklı, güçlü bir iletişim için önem taşıyor.
• Kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan, dayanışmayı büyütecek pozitif bir dile sahip olmak.
• İletişim ağının ihtiyaçlarına uygun sadece önemli konuları gündem etmek önemli. Bir afet durumunda haberleşmek ve dayanışma için kurulan bu ağda sadece kuruluş amacına uygun paylaşımlarda bulunmak hayati bir önem taşıyor.
• Gereksiz kişisel diyalogların kurulmaması.
• Özel konuların paylaşılmaması
• Kısa, net, anlaşılır ifadelerde bulunmak. Kaynağı
belli olmayan spekülatif bilgileri paylaşmamak bu tür durumlar için elzem. Paniğe sebep olacak, bilimselliği tartışmalı verileri bilgi gibi görmemek ve göstermemek bu tür şartlar için hayat kurtarıcıdır.
• Fazla fotoğraf, video vs paylaşımının yapılmaması
• “Ben” dili değil “biz” dilinin kullanılması
• Sabah erken, akşam geç mesaj atılmaması
(mümkünse 10.00-22.00 arası mesaj atılması)
NELER YAPILDI ?
Kısa sürede  maske yapımı sağlayarak  maske dağıttıklarını, ulaşabllinen ailelere gıda yardımı yapıldığını ve siperliklerin de yarından itibaren hazırlığının tamamlanıp dağıtılacağını söyleyen Ali Kemal İpek "İhtiyacı olanlara market alıs verislerinin yapılmasının planlandığnı,yine ihtiyaç sahiplerine ilaçsağlık ve psikolojik destek yardımlarının yapılmasının da planlandığını söyleyen Ali Kemal İpek Koronavirüs belası bize Eğitim ve Sağık hizmetlerinin kamunun denetimininde kalması gerektiğini,özelleştirilmemesi gerektiğini gösterdi. pek salgın hastalık döneminin sonunda bütün dünyada sosyal devlet ve toplumcu belediyecilik taleplerinin artacağını beklediklerini sözlerine ekledi.
 
 
 
Kaynak: (K.M.H.M.) - Katılımcı Maltepe Haber Merkezi Editör: MELEK KÖSELERDEN
Etiketler: KORONAVİRÜS'E, KARŞI MALTEPE, DAYANIŞMA, AĞI, KURULDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı