Haber Detayı
25 Mayıs 2019 - Cumartesi 21:53 Bu haber 22341 kez okundu
 
Maltepe Cemevi ve Kültür Merkezi gerçeği
Üç yıl önce Süreyya paşa vakfı ile yapılan protokol ile 25 yıllığına MATAŞ a devri yapılmıştı. 1990 yılında yapımına başlanan ve bir türlü tamamlanmayan Gülsuyu Cem evi ve Kültür Merkezi binasının 2016 yılında Süreyya paşa Vakfı ile Yüzde yüz Maltepe belediyesinin sahibi olduğu MATAŞ arasında yapılan protokol ile 25 yıllığına Kültür Merkezinin işletmeciliği ve kullanım hakkının MATAŞ" a verilmesi karara bağlanmıştı. O tarihten itibaren Cem evi Kültür merkezi binasının yapım için gerekli malzeme,tefrişat. tedarik çalışmaları MATAŞ tarafından yapılıyor. MATAŞ ,geçtiğimiz hafta Maltepe kaymakamlığına başvuruda bulunarak yapımı çalışmalarının sürdürüldüğü Cev evi ve Kültür merkezi binasında işgalci konumda görünen Cev evi Koruma derneğinin tahliyesini talep etti. Konuyla
GÜNDEM Haberi
Maltepe Cemevi ve Kültür Merkezi gerçeği

Üç yıl önce Süreyya paşa vakfı ile yapılan protokol ile 25 yıllığına MATAŞ a  devri yapılmıştı.

 
MALTEPE BELEDİYESİ CEM EVİ VE KÜLTÜR MERKEZİ GERÇEĞİNİ AÇIKLADI
 
 
1990 yılında yapımına başlanan ve bir türlü tamamlanmayan Gülsuyu Cem evi ve Kültür Merkezi binasının 2016 yılında Süreyya paşa Vakfı ile  Yüzde yüz Maltepe belediyesinin sahibi olduğu MATAŞ arasında yapılan protokol ile 25 yıllığına Kültür Merkezinin işletmeciliği ve kullanım hakkının MATAŞ" a verilmesi karara bağlanmıştı.
O tarihten itibaren Cem evi  Kültür merkezi  binasının yapım için gerekli malzeme,tefrişat. tedarik çalışmaları MATAŞ tarafından yapılıyor.
MATAŞ ,geçtiğimiz hafta Maltepe kaymakamlığına başvuruda bulunarak yapımı çalışmalarının sürdürüldüğü  Cev evi ve Kültür merkezi binasında  işgalci konumda görünen Cev evi Koruma derneğinin tahliyesini talep etti.
Konuyla ilgili sosyal medya üzerinde ve söz konusu mahallede çıkarılan tepki ve söylentiler üzerine kamu oyuna bir açıklama yapan Maltepe Belediyesi şunları söyledi:

Maltepe Cemevi ve Kültür Merkezi gerçeği

 

 

 

İstanbul’da yaşanan seçim atmosferini fırsata çevirmek isteyen bazı art niyetli gruplar, Maltepe Cemevi ve Kültür Merkezi konusunda kamuoyunu asılsız bilgilerle yanıltarak, kurumumuz ve Başkanımızı yıpratmak istemektedir.

 

Olayın aslı şöyledir:

 

3350 ada 4 parselde bulunan ve mülkiyeti belediyemize ait 4241 metrekarelik arsada 1990’lı yılların başında başlayan Cemevi ve Kültür Merkezi inşaatı, 20 yılı aşkın bir süredir devam etmesine rağmen bitirilmemiştir.

 

31 Mart 2014 yılı Yerel Seçimler sonucu Maltepelilerin desteği ile göreve gelen Belediye Başkanımız Sayın Ali KILIÇ, Maltepe’de kangrene dönmüş birçok sorunda olduğu gibi burada da çözümsüzlüğe el attı. Kiracı vakıf veya dernek yöneticilerinin iç çekişmelerine daha fazla alet ettirilmeden, mülkiyeti Belediyemize ait arsa; öncelikle yönetimi Belediyemize ait olan Süreyyapaşa Vakfı’na Belediye Meclisi’nin oy birliği ile kazandırıldı. İnşaattaki maddi ve manevi tüm sorumluluklarda Belediyemizin 100 iştiraki MATAŞ’a devredildi. Yıllardır tamamlanamayan Cemevi ve Kültür Merkezi inşaatı, Maltepe Halkının hizmetine sunulmak üzere hukuka, kamu yararı ve kamu vicdanına  dayanarak hızlandırıldı.

 

Türkiye’de AİHM dahil olmak üzere tüm resmi kurumlardan önce ve ilk olarak ‘Cemevleri İbadethanedir’ kararına imza atan Belediye Başkanımız ve Kurumumuz ne acıdır ki; kendi menfaatleri uğruna inancı alet eden güruh tarafından hedef alınmaktadır. İnşaat çalışmalarının sona yaklaşıp vatandaşların hizmetine açılmak için gün sayan Cemevi ve Kültür Merkezi, bu güruh tarafından işgal edilmek ve kamu vicdanına aykırı olarak fırsata çevrilmek istenmektedir.

 

Maltepe Halkının ve Anayasamızın talep ve emirlerini kendine ilke ve dayanak edinen Belediyemiz, her ne şartlarda olursa olsun fırsatçılara izin vermeyeceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Kaynak: Editör: TAYFUN KÖSELERDEN
Etiketler: Maltepe, Cemevi, ve, Kültür, Merkezi, gerçeği,
Yorumlar
Haber Yazılımı