Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 08:54 Bu haber 7107 kez okundu
 
Maltepe'de emekliler zam oranlarını protesto etti
EKONOMİ Haberi
Maltepe'de emekliler zam oranlarını protesto etti

Maltepe'de emekliler zam oranlarını protesto etti

DİSK'e bağlı Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) enflasyon oranının düşük gösterilerek emekli maaşlarına yapılan yüzde 5 ila 6 arasındaki zamma tepki gösterdi. Maltepe Atatürk Anıtı'nda yapılan açıklamada konuşan Emekli-Sen Maltepe Şube Başkanı Fevzi Kirlibal, , en düşük işçi maaşına yapılan zammın 56 TL olduğunu kaydederek, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin maaşlarının 12 binden 18 bine yükseltilmesine tepki gösterdi.12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonunun ya ikinci bir işte çalıştığını ya da iş aradığını ifade eden Kirlibal, “Emeklilerin yüzde 80'i nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmektedir” ifadelerini kullandı.
 
KİRLİBAL“5 MİLYON EMEKLİ YA ÇALIŞIYOR YA İŞ ARIYOR”

Emeklilerin geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkum edildiğini söyleyen Fevzi Kirlibal, “TÜİK ve siyasi iktidar açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere üç kuruş zam vermemek için çeşitli ayak oyunlarına başvuruyor” dedi. 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonunun ya ikinci bir işte çalıştığını ya da iş aradığını ifade eden Fevzi Kirlibal, “Emeklilerin yüzde 80'i nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmektedir” ifadelerini kullandı.

“HANGİ EKONOMİK MODELİN VİCDANI?”

Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğradıklarını bildiren Kirlibal, “Üst üste gelen zamlarla birlikte emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır. Temmuz ayı enflasyonu düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkı düşürülmek istenmektedir. Nitekim son enflasyon yüzde 0,03 olarak ayarlanmış ve bizlere yüzde 5 ile 6 arasında zam reva görülmüştür. En düşük maaşı alan işçi emeklisine 56, memur emeklisine 138, BAĞ-KUR emeklisine 69 TL zam yapılmıştır. Bu ücretler bize reva görülürken aklımızla dalga geçilircesine hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine yüzde 40 zam yapılarak ücretleri 18 bin TL'ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz” diye konuştu.

Haziran ayı ile yapılan temel gıda ve tüketim zamlarının geri çekilmesini talep eden Kirlibal, “TÜİK, siyasi baskılardan kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde açıklasın. Emekli aylıkları 2 bin 500 TL'nin altında olmasın. Sağlıkta katkı payı kaldırılsın. Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona değil milli gelir artışına da bağlı olarak belirlensin. Emekli ikramiyeleri yıl içerisinde bin 750 TL'ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin. Emeklilerin toplu sözleşmeli örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin” diyerek meclisi göreve çağırdı.

 Maltepe Emekli-Sen Şubesi, emekli aylıklarına yapılan yüzde 5 ve yüzde 6’lık zammı protesto etti. Maltepe Atatürk Anıtı'nda   yapılan basın açıklamasına, sendika üyeleri, DİSK’e bağlı  sendika yöneticileri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Maltepe Kadın Kolları Başkanı Selver Yamak Sönmez  ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Basın açıklamasını, Emekli Sen Maltepe Şube başkanı Fevzi Kirlibal okudu 

 
 
Kaynak: (K.M.H.M.) - Katılımcı Maltepe Haber Merkezi Editör: TAYFUN KÖSELERDEN
Etiketler: Maltepe'de, emekliler, zam, oranlarını, protesto, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı