Haber Detayı
27 Kasım 2020 - Cuma 11:30 Bu haber 1437 kez okundu
 
MALTEPE'DE KAYMAKAM MEFTUN DALLI KADES UYGULAMASINI ANLATTI
KADIN Haberi
MALTEPE'DE KAYMAKAM MEFTUN DALLI KADES UYGULAMASINI ANLATTI

MALTEPE'DE KAYMAKAM MEFTUN DALLI KADES UYGULAMASINI ANLATTI

Maltepe’de “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” Kapsamında Etkinlikler Gerçekleştirildi

"Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı" Kaymakamımız Meftun Dallı Başkanlığında ilgili kurum temsilcileri ile birlikte gerçekleştirildi.

Maltepe Kaymakamlık binası konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda, KADES uygulamasının tanıtımı ve farkındalığının arttırılmasına yönelik bilgilendirme yapıldı.

İlk olarak toplantıda ilgili kurum yetkilileri, ilçemizde kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgilendirme sunumu gerçekleştirdiler.

Sonrasında kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için ilçe bazında planlanması gereken tedbirler değerlendirilerek, katılımcıların görüş ve önerileri ile toplantı sonlandırıldı.

Toplantı sonrasında Meftun Dallı ile birlikte kurum müdürleri Maltepe meydanında "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü" Bilgilendirme ve Tanıtım Standında ziyaret ederek vatandaşlarımıza broşür dağıtarak KADES uygulamasını anlattı.

Kaymakamımız daha sonra Maltepe Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliğini ziyaret ederek ilçemizdeki durum değerlendirildi.

İçişleri Bakanlığı Kadın Destek Uygulaması (KADES)

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır. KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.


Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Kaynak: (K.M.H.M.) - Katılımcı Maltepe Haber Merkezi Editör: TAYFUN KÖSELERDEN
Etiketler: MALTEPE'DE, KAYMAKAM, MEFTUN, DALLI, KADES, UYGULAMASINI, ANLATTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı