Haber Detayı
06 Mayıs 2020 - Çarşamba 19:26 Bu haber 5348 kez okundu
 
Maltepe'de kuaförler açılışa randevu defteriyle hazırlanıyor
SAĞLIK Haberi
Maltepe'de kuaförler açılışa randevu defteriyle hazırlanıyor

Maltepe'de kuaförler açılışa randevu defteriyle hazırlanıyor

Türkiye'de, yaklaşık 1.5 aydır kapalı olan kuaför ve berberlerin 11 Mayıs'ta tekrar faaliyete geçeceğinin açıklanmasının ardından, iş yeri sahipleri hazırlıklara başladı.

Hijyen tedbirlerinin daha sıkı alındığı çalışma alanlarını dezenfekte etmek için dükkanlarını hazırlayan kuaför ve berberler, bir yandan da müşterilerinin rezervasyonlarına yetişmeye çalışıyor. kuaför Pi Berber Uğur İnanlı, talepleri randevu defterine not aldığını ve açıldıktan sonra kendilerini yoğun bir çalışma temposunun beklediğini söyledi.  

Koronavirüse karşı alınan önlemler uygulanmaya devam ederken, normalleştirmenin ilk adımlarından birisi olan iş yerlerinin açılması ile daha sıkı bazı kurallar da devreye girecek. Bu iş yerlerinden biri de kişisel bakımın sağlandığı kuaför ve berber dükkanları. Yeni alınan kararlar kapsamında bu iş yerlerinin 11 Mayıs'ta faaliyete geçebileceğinin açıklanması üzerine iş yeri sahipleri de açılış hazırlıkları yapmaya başladı. Bir yandan iş yerlerini dezenfekte eden çalışan ve patronlar bir yandan da kişisel bakımlarını yaptırmak isteyen vatandaşların telefonlarına yetişmeye çalışıyor.Pi Berber Uğur İnanlı 5 GÜNÜ DOLDU
Maltepe'deki erkek kuaförü ,Pi Berber Uğur İnanlı yaklaşık 54 gündür salonların kapalı olduğunu söyleyerek buna bağlı olarak zor zamanlar geçirdiklerini dile getirdi. 11 Mayıs'ta hayata geçirilecek uygulama için çok sevindiklerini ifade eden İnanlı, "Dünden beri müşterilerimden telefon üzerine telefon gelmeye başladı. 11 Mayıs'ta başlayıp 16 Mayıs'a kadar randevularımız var. İnsanları yavaş yavaş belirli zaman diliminde kabul edeceğiz. Bunun için randevu defteri oluşturduk. Bu şekilde çalışmayı planlıyoruz" dedi.  

KUAFÖR AHMET KİŞİYE ÖZEL TEK KULLANIMLIK ÜRÜNLER KULLANACAĞIZ
  Maltepe Yalı mahallesi Beşçeşmeler 'deki kadın kuaförü Aysun Uğurlu tek kullanımlık kesim örtüsü ve tek kullanımlık havlular ile çalışacaklarını anlatan Aysun Uğurlu, "Salonumuzda tüm dezenfeksiyon çalışmalarını gerçekleştirdik. Belli aralıklarla makineyle dezenfekte edilecek. Her müşteriye kişiye özel havlu ve kesim örtüleri kullanmaya gayret ediyoruz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. 6 koltuklu bir salonumuz var. Yarısını kullanmaya çalışacağız. Her koltuk arasında birer metre mesafe bırakmaya özen göstereceğiz. Gelen misafirlerimizin de sağlığını hem de kendi sağlığımızı korumaya çalışacağız. Gelen tüm misafirlerimize yüzlerini rahat şekilde kapatabilecek ürünler için gerekli tedariki yaptık" diye konuştu. 

 

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Berber/Güzellik Salonu/Kuaförlerin Açılması” konulu genelge gönderdi.

Genelge ile tüm dünyada devam eden yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin faaliyetlerinin 21 Mart tarihinde geçici süreliğine durdurulduğu hatırlatıldı.

11 MAYIS’TA AÇILACAKLAR

Genelgede, gelinen noktada kaydedilen olumlu gelişmeler ile Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda berber, kuaför, güzellik salonu/merkezi vb. işyerlerinin faaliyetlerinin kısıtlanmasına yönelik tedbirler geçtiğimiz 04 Mayıs Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendiril dirildiği ifade edildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucu berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin, yeni tip corona virüsü salgının etkileri gözetilerek belirlenecek kurallara uyulması kaydıyla 11 Mayıs tarihinde faaliyete geçebileceklerine ilişkin karar alındığı anımsatıldı.* Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacak.

ELDİVENİN DEĞİŞTİĞİNİ MÜŞTERİ GÖRECEK

* Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecek ya da her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanılacak. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecek.

* Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemeler hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacak, bu işlem her müşteri için tekrarlanacak.

BAŞKA MÜŞTERİDE KESİNLİKLE KULLANILMAYACAK

* Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacak.

*Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacak. İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecek.

JİLET VE USTURA KULLANILMAYACAK

* Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal traşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecek.
* Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaliyetlere ise devam edilebilecek.

ENSE FIRÇASI KULLANILMAYACAK

* Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ‘Ense Fırçası'nın kullanımı, (anılan malzemenin dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle) geçici süreliğine durdurulacak.

* Bu iş yerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici süreliğine izin verilmeyecek.

Genelgede iş yerlerinin bulunduğu yerlerden başka illere giden berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yeri sahipleri ve çalışanlarının şehir giriş/çıkış kısıtlaması bulunan 24 ile giriş/çıkış yapabilmesine (anılan iş yerlerinden biri ile illiyet bağını gösteren işyeri ruhsatı, SGK kayıt belgesi vb. belgelerden birinin ibraz edilmesi şartı ile) seyahat izin belgesi aranmaksızın izin verileceği belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maltepe'de, kuaförler, açılışa, randevu, defteriyle, hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı