Haber Detayı
07 Eylül 2013 - Cumartesi 19:01 Bu haber 765 kez okundu
 
Sefa SARISOY: ATAŞEHİR’İN EMARINI ÇEKTİK! Add new comment
YEREL YÖNETİMLER Haberi
Sefa SARISOY: ATAŞEHİR’İN EMARINI ÇEKTİK! Add new comment

 

Ataşehir Sosyal, Ekonomik Araştırmalar ve Eğitim Vakfı (ATASAV) mütevelliler kurulu başkanı Makine mühendisi CHP Ataşehir Belediye Başkan Aday Adayı Sarısoy “attığımız her adımı bilimin ışığında atıyoruz.

İnsanlarımızın gerçek sorunlarını ve Ataşehir’in gerçekten sorunlu bölgelerini tespit ediyoruz. Toplumun  sosyal yapısını, kültür yapısını, ekonomik yapısını, hassasiyetlerini her birinden kesit alarak ki, şimdi bunların ön sonuçları geldi onlara bakıyoruz, bunu da görebilmek mutluluk veriyor” dedi.

Sarısoy : '' Yeni bir ilçe olan Ataşehir'e hizmet etmekten gurur duyacağımı ifade etmek istiyorum '' diyen  Sefa Sarısoy her geçen gün gelişen ve bir finans merkezi olma yolunda önemli adımlar atılan Ataşehir'in on yedi mahalleli bir ilçe olduğunu, yıllardır Ataşehir'de yaşadığını, sosyal ve ekonomik gelişmeleri, çözüm bekleyen sorunları yakından bilen biri olduğunu vurgulayarak  '' Çıktığım yol proje odaklı, toplumu kucaklayan, Ataşehir'e kalıcı hizmetler bırakmak istediğim, toplumun refahına yönelik bir yoldur. Her fırsatta dile getiridiğim gibi toplum, yaşadığı kentin sakini değil sahibi olmalıdır'' dedi. Ataşehir'e hizmet etmenin hem büyük bir sorumluluk hem de bir görev olduğunu dile getiren Sarısoy bu sorumluluk ve görevin CHP çatısı altında gerçekleşmesinin aday adaylığının anlamını daha da yücelttiğini ifade etti.

’’BİZ ATAŞEHİRLİYİZ’’

Başkan Sefa Sarısoy “Bugüne kadar toplumdan hep alan olduk. Ancak bu aldıklarımızı artık halkımızla paylaşma, onların yararına kullanma vaktinin geldiğini düşündük, bu halkımıza karşı bir sorumluluktu. Bu sorumluluğumuzu da birçok hayır işleri ve eğitimle ilgili çalışmalar yaparak yerine getirebileceğimiz noktasında karar kıldık” dedi. Başkan Sefa Sarısoy şöyle devam etti. “Biz Ataşehirliyiz, takdir edilmelidir ki burası İstanbul’un en genç ilçelerinden bir tanesi.
Daha da önemlisi burası son derece kozmopolitik ve değişik sosyal gurupları içinde barındıran bir yapıya sahip. Ataşehir henüz kentleşmeye
çalışan genç bir ilçe. Dolayısıyla birçok çevre ve  kişi, burası için değişik projeler üretme yoluna gitti.
Modernleşme adına dev gibi binalar dikildi. Bir  kısım burası finans merkezi olsun dedi ve halen bunun çalışmaları yapılıyor. Ancak şöyle dikkatli bakıldığı zaman burada ki düşüncelerin ve uygulanmaya çalışılan projelerin uyumsuz olduğu gerçeğine varırsınız. Uyumluluk söz konusu
değildir. Durum böyle olunca bizler de dedik ki “biz sosyal projeler üretelim. Farklılığımızı fark ettirelim. Ataşehir’in gerçek ihtiyaçlarını, gerçek sorunlarını çözelim. Bunun içinde bir vakıf kuralım” dedik. Nihai olarak bu vakfı kurmaya karar verdik” dedi. Vakıf kurmanın dernek kurmaktan çok daha zor olduğunun altını çizerek sözlerine  devam eden Sarısoy “Ancak vakıfların sürekliliği vardır. Biz, bizden sonra gelecek arkadaşlarımıza burasını miras bırakmak istiyoruz. Bizlerden
sonra Ataşehir yalnız ve kimsesiz kalmasın istedik. Eminim ki bizlerden sonra gelenler bizlerden çok daha iyi işler yapacaklardır” dedi.

‘’KENDİMİZİ ATAŞEHİR HALKINA İFADE ETMEYE ÇALIŞIYORUZ!''

Ataşehir halkına ATASAV’ı tanıtarak çalışmalarına başladıklarını kaydeden Başkan Sefa Sarısoy “Kendimizi en güzel şekilde ifade edebilmek için, ortaya koyduğumuz projeleri halkımızla
paylaşma kararı aldık. Bunun içinde bir dizi toplantılar organize etmek istedik. Bu toplantılar da daha çok bilimsel, felsefi konular işleyelim,
halkın sosyal ihtiyaçlarını gözler önüne serelim dedik. Daha sonra kentleşmeyle ilgili toplantılar yapalım ve ardından da belli dönemlerde sanatsal faaliyetler organize edelim, bu şekilde
de kendimizi ve düşüncelerimizi halkımıza ifade etme şansı yaratalım dedik” dedi. Vakfın çalışmalarına mümkün olduğu kadar halkı katma uğraşı içine girdiklerini de kaydeden Sarısoy “çünkü onların katılımıyla daha da güçlü bir yapıya kavuşacağız” dedi.

Çok genç bir vakıfız ama,ATASAV’ın çok genç bir vakıf olmasına rağmen  çok büyük ilgi gördüğünü sözlerine ekleyen Başkan Sefa Sarısoy “Bizim vakfımızın kuruluşu 15 Ocak 2013 tarihidir. Ancak bu tarihten bir sene öncesinde biz çalışmalarımıza başlamıştık ve vakfımızın kuruluşuyla birlikte de halkımızdan çok ciddi bir ilgi gördük ” dedi.

‘’ATAŞEHİR İÇİN GÜZEL OLAN HER PROJEYE DESTEK VERECEĞİZ’’

Ataşehir için güzel olan her projeye sonuna kadar destek vereceklerini
toplantı yaptıkları yerlerden ATASAV  ile ilgili halkta, çok güzel kanaatler oluştuğunu, bununda geri dönüşlerinin ileriye yönelik büyük  umutlar verdiğini sözlerine ekleyen Sarısoy “Bu çalışmalarımızı Ataşehir’in her noktasına ulaştırmak istiyoruz. Bunun için sivil toplum örgütleriyle, mümkün olduğunca bir araya gelme gayreti içine girdik. Bu noktada da inanılmaz  efor sarf ediyoruz dersem sanırım mübalağa  yapmış olmam “ dedi.
Başkan Sarısoy “Bizim temel hedefimiz  Ataşehir’in sağlıklı kentleşmesi ve gelişmesi. Bu kavramda ortaya çıkan veya çıkacak her projeye sonuna kadar destek vereceğiz. Biz bu tür girişimlerin öncüsü olmaktan çok bir unsuru olmayı ilke edindik” dedi.

''ATAŞEHİRİN GELİR DAĞILIMI ÜZERİNE CİDDİ ARAŞTIRMALAR YAPTIK.''
ATASAV Başkanı Sefa Sarısoy Ataşehir’de yaşayayan vatandaşların arasında gelir dağılımı konusunda uçurumlar olduğunu belirtirken“ her şeyden önce şunun bilinmesi gerekiyor. Burası oy mühendisliği yapılarak ilçe yapılmış, çeşitli eski ilçelerin birer ikişer mahallelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir ilçedir.
Sözlerimin başlarında da söylediğim gibi burada son derece kozmopolitik bir yapı söz konusudur. Ne var ki burada bundan daha önemli bir konu
vardır. O da buradaki adaletsiz gelir dağılımıdır. Gelir dengesizliği bütün ülkede adaletsiz olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak buradaki gelir  dengeleri Türkiye genelinin çok üstündedir. Aşırı sayılabilecek bir adaletsizlik vardır. Bir tarafa bakıyorsunuz insanlar ultra lüks hayat  sürerken, diğer tarafta ıslah edilmemiş bir dere kenarında ayağında ayakkabısı, üstünde elbisesi olmadan oynayan çocukları, akşam sofralarına içecek bir tas çorba koymakta zorlanan aileleri görürsünüz.
Biz bu sorun üzerine ciddi bir araştırma yaptık. Bununla ilgili veriyi de sizlerle paylaşmak isterim. Ataşehir’in, adaletli dağılım endeksinin İstanbulun’da, Türkiye’nin de çok altında olduğunu reel rakamlarla tespit ettik. Kabul etmek gerekir ki hayatlarımızı belli bir gelirle idame ettirmek durumundayız. Bu noktada gelir dağılımı hayat şartlarını belirleyen en önemli unsur olarak öne çıkıyor. İhtiyaçların karşılanması
noktasında bu bölgede kişiler arasında çok ciddi uçurumlar göze çarpıyor. Bu realiteye rağmen ne merkezi yapılmaya çalışıyor. Tamam, burası finans merkezi olsun ama daha önce burası kültür merkezi olsun. Bir kentte kültür merkezi yoksa orası kesinlikle finans merkezi olamaz. Bunu taraflı tarafsız herkesin kabul etmesi gerekiyor. Burada insanların  ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir kültür merkezi oluşturamıyorsunuz, orası sadece beton yığınlarından öteye geçemez, Dolasıyla yaşanılabilir bir bölge olmaktan uzaklaşır” dedi.

YEŞİL ALANLAR YOK EDİLİYOR!

Çok yüksek katlı binaların çevreyi yaşanılabilirlikten uzaklaştırdığını kaydederek sözlerine devam eden Sefa Sarısoy “bundan daha da önemlisi bu tür yapılanmalarda çok ciddi rantlar ortaya çıkabiliyor. Bu durumda da halk unutulup kişiler daha çok şahsi menfaatleri doğrultusunda da adımlar atabiliyorlar. Bakın bugün Ataşehir’de ciddi bir sosyal tesis yoktur.
Halkın kafasını dinleyebileceği, nefes alabileceği bir alan maalesef söz konusu değildir. Var olan birkaç küçük alanda maalesef bu inşaat firmaları tarafından yok edilmektedir. Yani birilerine rant kapısı olmaktadır” dedi.
Sözlerinin sonlarında ATASAV’ın çalışmalarına  tekrar yönelen Başkan Sefa Sarısoy “biz burada yılda bir defa yayınlanacak bir dergi hazırladık.
Bu dergide Ataşehir’in en üst makamda ki idari amirinden sivil toplum kuruluşlarına kadar  tek tek herkese yer vermeye gayret gösterdik.
Bunda da çok ciddi bir başarı sağladık ve güzel bir çalışma ortaya çıkardık. Ancak altını çizerek söylemek istiyorum, bu sayımıza SN: Belediye Başkanımızın da bir yazısını girmek istedik. Defalarca aradık, belediyenin ilgili birimleri ile defalarca iletişime geçtik. Tamamen halisane niyetlerle attığımız bu adıma Sn. Battal İlgezdi  olumsuz yanıt verdi. Tabiî ki karar kendisinindir saygı duyarız. Ama, bir anlam veremedik?” dedi.
BÜTÜN ATAŞEHİR’Lİ KARDEŞLERİMİZE  SELAM OLSUN

ATASAV Başkanı Sefa Sarısoy “Ataşehir’de yaşayan bu insanların aralarındaki bu ciddi uçurumların azalması, her bireyin birbirine temas
etmesi, dostluk kavramının daha yukarılara çıkması, birbirlerini tanıması, nefretlerin bittiği, kardeşliğin arttığı, herkesin gerçekten mutlu ve
geleceğinden endişe duymadan yaşayabileceği bir Ataşehir ve hayat istiyoruz. Bizde burada bu amaç için elimizden geleni yapmaya çalışıyor. bütün Ataşehir’li kardeşlerimize selamlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

document.getElementById("Leyout101").style.display="none";black toms escarpin louboutin pas cher alviero martini borse outlet prada sneakers uk alviero martini outlet mcm bag sac hermes kelly cheap pradas alviero martini shop online cintura hermes
Kaynak: Editör:
Etiketler: Sefa, SARISOY:, ATAŞEHİR’İN, EMARINI, ÇEKTİK!, Add, new, comment,
Yorumlar
Haber Yazılımı