Haber Detayı
15 Eylül 2013 - Pazar 22:33 Bu haber 546 kez okundu
 
Türkiye'de liderlerin form grafiği
YEREL YÖNETİMLER Haberi
Türkiye'de liderlerin form grafiği

Yaklaşan seçimler öncesi parti liderlerinin formları merak edilen bir konu. Köşesinde TNS'den Liderlerin Form Grafiği Araştırması'nı paylaşan Bugün Gazetesi yazarı Ali Atıf Bir, liderlerin formlarını değerlendirdi.

İşte Ali Atıf Bir'in paylaştığı form grafiği:

ERDOĞAN FORM KAYBETTİ

Son sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan temmuz ayına göre 4.1 puan form kaybetmiş görünüyor. Bu demektir ki kısa dönemli de olsa AK Parti oyları 47-49 bandına geriledi yani %50 oyun altına düştü. Şüphesiz bu büyük bir gerileme değil ama son dönemde "sivri" çıkışlar yapmayan Başbakan'ın aynı sonuçlarla karşılaşıp bir ayarlama yaptığını düşünüyorum. Diğer azaltıcı faktör ise Kürt sorununda gelinen noktada halktaki tepkiler olabilir. Kuşku yok ki bir "neden" araştırması yapamadan tam nedeni bulmak zor. Ancak eylül sonuçları düşüşün eğilim olup olmadığını bize gösterecek. Tabii ki bu noktada belediye seçimlerinde açıklanacak adayların ve demokratik açılım paketinin sonucu etkileyen önemli iki değişken olacağını düşünüyorum

BAHÇELİ DE GERİLEDİ

Bahçeli ise ağustosta 0.7 puan düşerek 18.7'ye gerilemiş durumda. Açıkçası MHP için gerçekten durum belirsiz. Açılım başarılı olursa MHP'nin oyları %15'in altına düşebilir. Başarısız olduğunda halkta hoşnutsuzluk oluşursa çok rahatlıkla MHP %25'lere doğru bir çizgi tutturabilir. Burada MHP'nin iletişim stratejisinin çok önemli olduğunu düşünüyorum ama ortada da doğru dürüst bir strateji göremiyorum.

KILIÇDAROĞLU'NDAN 1.4'LÜK ARTIŞ

Kılıçdaroğlu ise taraftarlarını 1.4 puan artışıyla 26.7'ye çıkarmış görünüyor. Açıkçası CHP sustukça ve pasif kaldıkça, AK Parti'ye karşı hırçın gruplar gerilimi artırdıkça CHP yukarı doğru bir çizgi tutturmuş görünüyor. Şu anda CHP oylarının %24-26 bandında olduğunu düşünüyorum ki CHP söylemlerinde, özellikle demokratik açılım ve PKK konusunda MHP ve BDP'den ayrışmayı becerebilirse daha fazla taraftar toplayabilir.

LİDERLERİN FORM GRAFİĞİ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'de, liderlerin, form, grafiği,
Yorumlar
Haber Yazılımı