Haber Detayı
26 Ağustos 2019 - Pazartesi 20:48 Bu haber 3229 kez okundu
 
Valilik: Hiçbir veliden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyecek
GÜNDEM Haberi
Valilik: Hiçbir veliden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyecek

Valilik: Hiçbir veliden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyecek

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, gelen şikayetler üzerine okullarda bağış adı altında kayıt parası alınmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığı, 55 adet inceleme soruşturmalarının 7'sinin sonuçlandığı belirtildi. 3 idareciye idarecilik görevinin alınması teklif edilirken, 4 idareciye de disiplin cezası verildiği ifade edildi.

İstanbul Valiliği, hiçbir veliden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyeceğini açıkladı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılının açılışına hazırlandığımız bu günlerde; Valiliğimize yapılan çeşitli başvurular ve basında yer alan bazı haberlerde; okul idareleri tarafından öğrenci kayıtları sırasında bağış adı altında velilerden kayıt parası talep edildiği iddia edilmiştir.” denildi.

Açıklamada, “Anayasa’nın 42’nci maddesi “İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır” hükmünü emreder. Aynı zamanda MEB Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nin Birlik Gelirleri başlıklı 15’inci maddesinin 2’nci fıkrasında, ‘Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Ayrıca bakanlık tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında okul ve kurumlarda yapılacak faaliyetlerden ücret talep edilemez’ hükmü yer almaktadır.” hatırlatması yapılarak, “Bu nedenle kayıt esnasında velilerimizden hiçbir şekilde ücret talep edilmeyecektir. Bu konuda yukarıda belirtilen kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı şekilde hareket eden ilgililer hakkında Valiliğimizce toplam 55 adet inceleme/soruşturma başlatılmıştır. Bunlardan 7’si sonuçlandırılmış olup, 3 idareciye ‘idarecilik görevinin alınması’ teklifi getirilmiş, 4 idareciye de muhtelif disiplin cezaları verilmiştir. 48 dosyanın soruşturması halen devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklama şöyle devam etti:

Okullarımıza velilerimizin yaptıkları gönüllü bağışlar haricinde; okul idarecileri veya okul aile birliği yöneticileri tarafından, hiçbir velimizden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyecektir. Yasal mevzuata aykırı hareket eden okul idarecilerine kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek, Valiliğimize ulaşan ihbar ve şikayetler ivedilikle değerlendirilerek, ilgililer hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılacaktır.

Kaynak: Editör: TAYFUN KÖSELERDEN
Etiketler: Valilik:, Hiçbir, veliden, rızası, dışında, kayıt, ücreti, veya, bağış, talep, edilmeyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı