Yazı Detayı
30 Kasım 2020 - Pazartesi 19:53 Bu yazı 726 kez okundu
 
REİS’İN ADALETİ
Ercan Yüksel
admin
 
 

                             REİS’İN ADALETİ

 Reis kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. Reis kelimesi Arapça kökenlidir.

 TDK'ye göre, reis kelimesi anlamı şu şekildedir:  Başkan,  Lider, Küçük tekne kaptanı

 Reis kelimesini  içeren birleşik bazı kelimeler mesela, reis bey, reis efendi, aile reisi, belediye reisi, ceza reisi,  eyyam reisi, liman reisi ve Cumhur reisi.

 Her 4 kişiden birinin direk oy verdiği ve millet ittifakı ortağı CHP lideri Kemal Kılıçtaroğlu mafya bozuntusu tarafından tehdit edilmesi vahameti iktidar tarafından dava arkadaşımız diye sahipleniliyor. Bu kişinin, kişi özel af yasası ile içeriden neden çıkarıldığı yavaş yavaş anlaşılıyor. Peki bu durumda iddianamesi yazılmamış gazeteciler ve beraat etmiş Demirtaş içeride yatıyor.

 Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen Ceza Hukukunda Alternatif Çözüm Yolları Sempozyumu'nun açılışında önemli açıklamalar yaptı.

 Tutuksuz yargılama ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Gül, "Aslolan tutuksuz yargılamadır. Tutukluluk istisnadır. Deliller toplanmış, kaçma şüphesi yok, yeri yurdu belli, seneler geçmiş, 'Hadi tutuklayalım' olmaz" dedi. “Suçsuz olan insanın yıllarını nasıl geri vereceğiz”dedi.

 Bir anda gaza gelen yılların siyasetçisi Sn Bülent Arınç bir tvde tutuklu Gazeteci ve Selahattin Demirtaş için tutuksuz yargılanmadan bahsedince işinden gücünden oldu.

 Siz bu ülkede bu şekilde mi Adalet reformu yapacaksınız?  Ne kadar inandırıcı olur. Aynen Ekonomi bakanı damadın istifa etmesine benzedi. Adam hala Varlık Fonu başkan yardımcısı... Anlayan anladı..

 20 yıldır reform üzerine reform yaptığını iddia eden bir iktidar.  Eh şimdi de Reis, adalet ve hukuk sisteminde reform yapacağını söylüyor. Adam öldürmekten hükümlü PKK lı teröristlerin gizli tanıklıklarını, şahit olarak kabul edilmelerini yasa olarak kim getirdi diye sorarlar.

 Yani sizin döneminizde PKK lılar itibarlı tanık olacak, Genel kurmay Başkanı  onların tanıklığı ile itibarsız sanık olacak ve sizde hukuk reformundan bahsedeceksiniz.

 Ali Tatar intahar edecek, Kuddisi Okkır, Türkan Saylan cezaevinde ölecek siz şimdi adalet reformu diyeceksiniz.  Kaşif Kozinoğlu,Soner Polat ve onlarca kişi cezaevlerinde ölecek sonra suçsuz oldukları anlaşılacak, siz de adalet reformundan bahsedeceksiniz.  Düşünmek lazım. 

 Sizin döneminizde Fetö terör örgütü savcısı Zekeriya Öz’e zırhlı araç verilirken, onurlu askerler zırhlı araçlarla mesleklerinden alınıp cezaevlerine gönderilmedi mi?  Siz reform yapacaksınız. düşündürücü.

 Balyoz davasından askerler dört yıl içeride yatacak, bu davaları onayan yargıtay savcısı şimdi Fetöden içeride yatacak. Bank asyadan işyeri talimatı gereği zorunlu maaş alan vatandaş hapse atılacak, sağır ve kör sultanın bildiği Fetö basın sözcüsü şimdi itibar edilen ispiyoncu olarak cirit atacak. Tarih öğretmeni işkenceden ölecek, sadece  aldıkları emirleri uygulamaktan başka günahı olmayan harbiye öğrencilerinin başı kesilecek digerleri mühebbet hapsine hüküm giyerken, bir çok subay general serbest kalacak. Siz mi adalet reformu yapacaksınız?

 Reis ekonomimiz şahlanıyor dedi. Bu şahlanmayı kim ne kadar ve nasıl hissediyor. TÜİK verilerine göre pandemi döneminde bir milyon kişi işini kaybetmiş ama bir taraftan işsizlik azalıyormuş, dolar yükseliyor büyüme hızımız çağ atlıyor, bu nasıl oluyor anlaşılır gibi değil.

 Akşamdan sabaha Katar Emiri’ne İstanbul Borsaı’nın yüzde 10 nu Reis tarafından satılıyor. Pardon Varlık Fonu Başkanı tarafından. Beinspor’un 300 milyonu örtülü ödenekten ödenip 500 milyon dolar olan maç yayın sözleşmesi 96 milyona çekiliyor ve kur bir yerde sabitleniyor. Türk sporundan kalkınma bekleniliyor.  Sonra milli takım bir alt liğe düştü diye Şenol Güneş’e kızılıyor.

 Pandemi dönemi ölen ölür kalan sağlar bizimdir şeklinde gidiyor. Hergün birşekilde gündem yaratılıp milletin kafası karıştırılıyor. Köy arkadaşlarım un çuvalu fiyatı bir senede ikiye katladı diyor.  Sesi çıkmayan en rahat kesim mülteci misafirlerimiz. Evde kal politikasınıda en güzel uygulayan kesim. Ekmek elden su gölden. Duyumlarıma göre daha hiç bir Suriyeli pandemiden vefat etmemiş. 

Şart şart reform şart da ... Adaletin bu mu dünya???...

 

                                                                                                                Ercan Yüksel

                                                                                                               27 – 11 - 2020        

 
Etiketler: REİS’İN, ADALETİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı