Haber Detayı
30 Haziran 2021 - Çarşamba 03:47 Bu haber 1976 kez okundu
 
Maltepe'de Vetbüs ile Sokak Hayvanlarına Sağlık Taraması Hizmeti
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği Vetbüs projesinde, Maltepe ilçesinde sokak hayvanlarına yönelik sağlık taraması hizmeti veriyor.
SAĞLIK Haberi
Maltepe'de Vetbüs ile Sokak Hayvanlarına Sağlık Taraması Hizmeti

Maltepe'de Vetbüs ile Sokak Hayvanlarına Sağlık Taraması Hizmeti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği Vetbüs projesinde, Maltepe ilçesinde sokak hayvanlarına yönelik sağlık taraması hizmeti veriyor.

 

Vetbüs ile yaklaşık 2 ayda 280 sokak hayvanına sağlık taraması ve parazit uygulaması yapıldı.

Sokak hayvanlarının kapsamlı sağlık taramasından geçirildiği Vetbüs ayrıca, durumu kötü olan hayvanları İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait hayvan bakım evlerine götürüyor. Hayvanlar sağlıklarına kavuşana kadar burada tedavi ediliyor.

İstanbul'u turlayarak hizmet veren Vetbüse vatandaşlar da sokak hayvanlarını götürerek tedavi ettirebiliyor. Vetbüsün içinde tetkik ve tedavi için bir veteriner ekip hazır bulunuyor.

 

 Vetbüs Maltepe'de

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürü Fevzi Karaağaç, her gün farklı ilçelere giderek sokak hayvanlarını sağlık taramasından geçirdiklerini söyledi.

Vetbüs projesinde "Alo 153" üzerinden gelen talepler doğrultusunda da program oluşturduklarını anlatan  Karaağaç  veterinerler, hangi bölgede ihtiyaç varsa Vetbüs'ün o bölgeye gittiğini belirtti.

Hem Anadolu Yakası'nda hem de Avrupa Yakası'nda hizmet verdiklerinden bahsederek İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürü Fevzi Karaağaç, şunları anlattı:

"Vetbüs projesi kapsamında sokak hayvanlarına sağlık taraması, aşılama programı, iç-dış paraziter ile mikroçip uygulaması yapıyoruz. Hayvanın ciddi bir hastalığı yoksa ayakta tedavi yapıyoruz. Mikroçiple hayvanı kimliklendirmiş oluyoruz ve sisteme kaydı yapılıyor. Yaptığımız uygulamalar o sistemde yer aldığı için daha sonra hayvan hakkında bilgi edinebiliyoruz. Bu uygulamayı sahipli hayvanlara da yapabiliyoruz." Vetbüs 1 Temmuz Perşembe günü Maltepe tören alanında,2 Temmuz Cuma günü İdealtepe mahallesi 50.yıl parkında saat 11.00 -14.30 saatlerinde hizmet verecek.

 

14 sokak hayvanı sahiplendirildi

Mikroçip uygulanmış bir hayvanın bilgilerini sahibinden alıp sistemlerine kaydedebildiklerini vurgulayan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürü Fevzi Karaağaç  "İleride kaybolduğunda başka yerde o mikroçip okutuluyor ve sistemimizden o bilgilere ulaşılabiliniyor. Vetbüsümüzde veteriner hekim, veteriner teknikeri ve yardımcı personelimiz var. Projede 2 aylık süreçte 280 sokak hayvanına sağlık taraması ve parazit anlamında uygulama yaptık, 14 hayvanımızı da sahiplendirdik" dedi.

 

Hayvanın ayrıntılı sağlık taraması yapılıyor

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürü Fevzi Karaağaç Vetbüs ile daha fazla sokak hayvanına ulaşmak istediklerini söyledi. Vetbüs ile noktasal olarak gidip hayvanlara müdahale edebildiklerini belirten Karaağaç, şöyle konuştu:

"Sokak hayvanları konusunda vatandaşlarımız çok duyarlı. Bazı vatandaşlar ilçelerindeki 30-40 kediye baktığını söylüyor. Bir vatandaş, sokak hayvanını Vetbüs'e getirdiğinde, hayvanın öncelikle sağlık taramasını yapıyoruz, iç ve dış paraziter uygulamasını yapıyoruz. Kuduz aşısını yapıp mikroçip uygulayıp sonra, o bilgileri sistemimize girerek kayıt altına alıyoruz. Tedavisi ayakta yapılabilecekse tedavisini gerçekleştiriyoruz, eğer devam etmesi gereken bir tedavisi varsa birimlerimize sevk ediyoruz. Daha sonra hayvanı getiren kimseye teslim ediyoruz, o bölgenin hayvanı ise serbest bırakıyoruz."

Birimlerinde tedavisi tamamlanmış ama aldığı bölgeye bırakamadıkları hayvanlar olabildiğinden de bahseden Karaağaç, "Mesela yavrular, çok küçük oldukları için bırakamıyoruz. Evinde bakabilecek, sorumluluğu alabilecek kişilere hayvanları sahiplendiriyoruz" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maltepe'de, Vetbüs, ile, Sokak, Hayvanlarına, Sağlık, Taraması, Hizmeti,
Yorumlar
Haber Yazılımı